15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Yunanistan’a giden 8 darbeci askerden 1’ine siyasi sığınma hakkı verilmesi iki ülke arasında iplerin gerilmesine neden olmuştu.

Dışişleri Bakanlığı tarafından geç saatlerde yapılan açıklama ile Yunanistan’ın kararına sert tepki gösterilmiş, kararın ikili ilişkilere etkisinin olacağı ifade edilmişti.

Öte yandan açıklama, ‘Yunanistan darbecileri koruyan bir ülke olduğunu ortaya koydu’ ifadesi kullanılmıştı.

Sponsorlu

Yunanistan’daki darbeci asker için verilen siyasi sığınma hakkı konusunda bir son dakika gelişmesi daha yaşandı.

Hürriyet’in iddiasına göre, Yunan hükümeti, iltica komisyonunun kararının bozulması için itiraz edildiğini açıkladı.

Yunan hükümetinin söz konusu karara itiraz etmesi nihai kararı Yunan mahkemelerinin vereceği anlamına geliyor. Yunanistan’ın sığınma hakkı verdiği asker serbest bırakılmıştı.

Ayrıca Yunanistan Yüksek Mahkemesi, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Yunanistan’a kaçan 8 askerin Türkiye’ye iade talebini reddetmişti.

Türkiye’nin Tepkisi

Dışişleri Bakanlığı tarafından 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Yunanistan’a kaçan 8 darbeci askerden 1’inin sığınma başvurusunun Yunanistan tarafından kabul edilmesinin ardından şu açıklama gelmişti:

“15 Temmuz darbe girişimine katılan sekiz darbeciden birine sığınma hakkı veren Yunanistan, bu kararı ile darbecileri koruyan ve onlara kucak açan bir ülke olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.

Türkiye’de demokratik düzeni hedef alan, güvenlik güçlerimizden ve sivillerden yüzlerce vatandaşımızı şehit eden suçluların ülkemizde adalet önünde hesap vermesini yeniden engelleyen Yunanistan, terör ve suçla mücadele konusunda bir müttefik ülkeden beklediğimiz destek ve işbirliğini göstermemiştir.

Siyasi saiklerle alındığını düşündüğümüz bu kararın Yunanistan’la ikili ilişkilerimiz ve bölgesel konulardaki ortak çalışmalarımız üzerinde kuşkusuz etkileri olacaktır.”

Dava Süreci Nasıl İşledi?

15 Temmuz darbe girişiminin ardından askeri bir helikopter ile Yunanistan’a kaçan 8 darbeci askerin Türkiye’ye iadesiyle ilgili kısa bir süre önce Atina’daki mahkemede görülen üç ayrı duruşmanın ardından, üç asker için Türkiye’nin iade talebi kabul edilmiş, beş askere yönelik iade talepleri ise kabul edilmemişti.

Yunan temyiz mahkemeleri başsavcısı Antonis Liogas, iade talebi reddedilen darbecilerle ilgili Yüksek Mahkeme’ye itiraz ederken, mahkemenin Türkiye’ye iadeleri yönünde karar verdiği üç darbeci asker de temyiz başvurusu yapmıştı.

[Via Hürriyet]