Yunanistan’da yaşanan yangın faciası ardından Sivil Savunma Bakanı Nikos Tokas, istifa etti. Tokas ayrıca, yangına müdahale konusunda önemli bir hatalarının olmadığını ileri sürdü.

Yunanistan Sivil Savunma Bakanı Nikos Toskas, en az 88 kişinin yaşamını yitirdiği yangın nedeniyle istifa etti. Tokas, “Yangına müdahale noktasında önemli bir hatamızı bulamıyorum” dedi.

Sponsorlu

BBC Türkçe’den Stelyo Berberakis’in aktardığına göre, başkent Atina yakınlarında çıkan ve en az 88 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan yangınla ilgili olarak Sivil Savunma Bakanı Nikos Toskas görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Toskas, facianın büyük boyutlara ulaştığı ilk gün istifasını sunmuş fakat Başbakan Aleksis Çipras, istifayı kabul etmemişti. Nikos Toskas istifa açıklamasında, “Bu denli çok insanın hayatını kaybetmiş olması benim devam etmeye olan isteğimin önüne geçti” cümlesini kullandı.

İstifası Çipras tarafından kabul edilen Toskas, yangına müdahale konusuna hataları olmadığını savundu.

Tokas, “Hatamız ve sorumluluklarımız konusunda vicdani bir sorgulama yapıyorum ve size kriz merkezinde birinci elden bulunan bir kişi olarak söyleyebilirim ki, yangına müdahale noktasında önemli bir hatamızı bulamıyorum” cümlelerini kurdu.

MUHALEFET: SORUMLULUK HÜKÜMETİN TÜMÜNE AİT

Ana muhalefetteki Yeni Demokrasi Partisi, Toskas’ın istifasının 11 gün sonra kabul edilmesinin tatmin edici olmadığını ve asıl sorumluluğun hükümetin tümünde olduğunu savundu.

[Via BBC News Türkçe]