Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı bugün tarihte ilk kez Genelkurmay Karargahı yerine Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirilecek.

Daha önceki toplantılardan farklı olarak sadece bir gün sürecek kritik toplantıda hem Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki (TSK) terfi ve atamaların, hem de 15 Temmuz’daki darbe girişiminin tüm ayrıntılarıyla ele alınması bekleniyor.

Foto:  ANKARA (DHA)
Foto: ANKARA (DHA)

Gerçekleştirilecek toplantıya Başbakan Binali Yıldırım başkanlık edecek.

Sponsorlu

İlk defa Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın da katılacağı toplantıda, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep, Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral İhsan Uyar da katılacak.

YAŞ öncesinde OHAL kapsamında alınan Kanun Hükümünde Kararname (KHK) ile 149’u general 1684 asker Türk Silahlı Kuvvetleri’nden uzaklaştırılmıştı.