Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, 24 Haziran’da gerçekleştirilmesi beklenen seçimlerle ilgili hazırlıkları hemen hemen tamamladıklarını belirtti.

Güven, seçimde yurt içinde 56 milyon 322 bin 632 seçmenin oy kullanacağını, yurt içinde ilk kez oy kullanacak genç seçmenlerin sayısının da 1 milyon 571 bin 73 kişi olduğunu ifade ederek şunları kaydetti:

“Yurt içindeki seçmenlerin yüzde 50’sinden fazlası kadın, yüzde 49,24’ü erkek seçmen.

Sandık sayısı arttı, toplam 180 bin 65 sandık kurulacak. Ceza ve tutukevlerinde taksirli suçlardan hükümlü sayısı da 84 bin 924.

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı 3 milyon 47 bin 323 seçmen bulunuyor.

79 bin 709 kişi yurt dışında ilk kez oy kullanan gençlerden oluşuyor.”

Yurt dışında 60 ülkede, 123 temsilcilikte oy kullanma işlemi tamamlanmak üzere.

Seçim güvenliği sadece sonuçların gönderilmesiyle ilişkilendirilemez. Oy pusulasının basıldığı kağıtların imalinden, oy pusulalarının basımına, gönderilmesine, sandık kurullarının oluşturulmasına, sandıkta görev yapacak siyasi parti temsilcilerinin oluşmasına, sonuçların alınmasına kadar bir dizi iş ve işlemle ilişkili. Dünyada ilk kez biz yapıyoruz, araştırdığım kadarıyla bizden başka sandık sonuç tutanaklarını tarayarak, gönderen bir ülke yok.

Seçim güvenliği açısından en önemli unsurlardan biri seçimlerin siyasi partiler aracılığıyla yapılıyor olması. Seçimlerde yarışan da seçimleri yapan da siyasi partiler.

Biz hangi kararı alırsak alalım, hangi komisyonda çalışırsak çalışalım, bütün bu çalışmalarda siyasi parti temsilcileri var. Şu anda, AK Parti, CHP, MHP ve HDP’nin temsilcileri görev yapıyor.

Türkiye’de kimlik numarası üzerinden vatandaşların seçmen kütüğüne tescilini yaptığımız vatandaşlarımızın mükerreren seçmen kütüğüne kaydı kesinlikle mümkün değildir. Bugüne kadar da böyle bir iddia da ortaya atılmadı. İspat edilmiş bir şey yok.