YSK, valilik ve il seçim kurullarından gelen sandık taşıma ve birleştirme taleplerini karara bağladı.

Edinilen bilgiye göre 19 ilde sandık taşıma kararı alındı. Kararlarda 5 kilometre uzaklıktaki sandık taşıma taleplerinin kabul edildiği öğrenildi. Bu şekilde taşıma kararlarında seçmen sayısının ise dikkate alınmadığı öğrenildi.

Nergis Demirkakaya’nın Gazete Duvar’da yer alan haberine göre, HDP Milletvekili Mithat Sancar gelen taleplerin yaklaşık 270 bin seçmeni etkilediğini açıklamıştı. Tam sayı YSK kararları açıklandıktan sonra öğrenilecek.

HDP’li Mithat Sancar: İktidar seçim sonuçlara müdahale etmek istiyor

HDP’li Mithat Sancar: İktidar seçim sonuçlara müdahale etmek istiyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar ve partinin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Temsilcisi Mehmet Rüştü Tiryaki, Kürt illerindeki sandıkların önemli bir bölümünün taşınmasına ilişkin taleplere dair YSK Başkanı Sadi Güven ile görüşmüştü.

Yaklaşık 45 dakika süren görüşmenin ardından YSK binası önünde açıklaması yapan Sancar, Kürt illerinde 270 bin seçmenin kayıtlı bulunduğu sandıkların “güvenlik” gerekçesiyle taşınma ve birleştirilmek istendiğini savunmuştu.

‘SONUÇLARA DOĞRUDAN ETKİ EDER’

Bu taleplerle ilgili görüşmelerin devam ettiğini kaydeden Sancar, şunları söyledi:

“270 bin seçmen çok önemli bir sayı. YSK bu talepleri kabul ederse bunun seçim sonuçlarına doğrudan etki etme ihtimali var. Tamamını kabul eder mi bilmiyoruz, fakat bu karar 200 binin üzerinde seçmeni taşımak gibi bir sonuç doğuracak bir şekilde çıkarsa seçimler şaibe altına girecektir. Çünkü cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sonucu bazen yüzde 0,1 bile belirleyebilir. Çok az bir miktar oyla ülkenin cumhurbaşkanının kim olacağı belirlenebilir. Seçim sonucu değişebilir.

İkincisi, tabi baraj meselesi var. 250 bin seçmenin HDP oyları içindeki oranı ciddi bir orandır. Eğer bu taşınan sandıklardaki seçmen nakledildiği yere gitmezse, ki gitmeme ihtimali var veya korkup oyunu başka türlü kullanırsa seçim sonuçlarına çok ağır bir müdahale yapılmış olacaktır.”