İngiltere vatandaşı olan ve Suriye’de IŞİD’e karşı savaşa katılan Mehmet Aksoy isimli YPG’li gerçekleştirilen bir saldırıda hayatını kaybetti.

BBC’de yer alan haber göre, Londra’da yaşayan 32 yaşındaki Mehmet Aksoy, geçtiğimiz Haziran ayında İngiltere’den Suriye’ye gitmişti.

Aksoy’un, 26 Eylül Salı sabahı IŞİD’in Rakka’nın dışında düzenlediği bir saldırıda hayatını kaybettiği öğrenildi.

Örgüt militanlarının iki araçla, bir YPG üssüne saldırarak içeri girmeyi başardığı Mehmet Aksoy’un da bu saldırı sırasında vurularak öldürüldüğü aktarıldı.

Suriye’nin kuzeyindeki, Kürt Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) askeri kanadı Halk Savunma Birlikleri’ne (YPG) katılan ve aynı zamanda bir yönetmen olan Aksoy’un bir belgesel hazırladığı söylendi.

BBC’ye konuşan YPG’linin Londra’dan arkadaşı Aladdin Sinayic, Aksoy’un Suriye’ye giderken savaşma planında olmadığını açıklayarak şunları aktardı:

“Bana daha iyi yollar var dedi. Oradaki savaşçıların hikayesini anlatmak istiyordu. O savaşçılara büyük saygı duyuyordu. Mehmet’i herkes severdi”

Öte yandan Kürt kökenli olan Aksoy, Rakka’yı IŞİD’den geri almak için süren operasyonu izlemek için iki aydır bölgedeydi ve sosyal medya üzerinden burada çektiği görüntüleri paylaşıyordu.

Aksoy’un ölümünü haber yapan BBC’den Emma Vardy, 32 yaşındaki film yapımcısının, kendisinin de aralarında olduğu birçok Batılı gazeteciye yardım ettiğini de söyledi.

Aksoy’un Amcası PKK için Savaşırken Öldürülmüştü

Öte yandan Londra’da yaşayan ve film yapımcısı olan Aksoy’un ailesinin Türkiye’de bulunduğu da aktarıldı. Mehmet Aksoy’un amcasının 1990’lı yıllarda PKK için savaşırken öldürüldüğü belirtildi.

Mehmet Aksoy’un YPG güçleri için savaşırken ölen 5’nci İngiliz vatandaşı olduğu ifade ediliyor.