İngiltere’den IŞİD’e karşı savaşmak amacıyla YPG’ye katılan eski İngiliz askeri James Matthews beraat etti. Kanıtları yetersiz bulan savcı, Matthews’un suçsuz olduğuna karar verdi.

James Matthews ypg ile ilgili görsel sonucu

IŞİD’e karşı savaşmak için Suriye’ye giderek Halk Savunma Birlikleri’ne (YPG) katılan eski İngiliz askeri James Matthews, İngiltere’de yargılandığı davada beraat etti.

43 yaşındaki Matthews, Irak ve Suriye’ye giderek “terörizm eğitimi almakla” suçlanıyordu.

İngiliz hükümetinin askeri destek verdiği bir örgüte yardım etmekle yargılanan ilk İngiliz olan Matthews Kasım ayında Old Bailey Mahkemesi’nde yargıç karşısına çıkacaktı. Ancak dosyanın savcısı Tom Little bugün mahkemeye “kanıt yetersizliği” sebebiyle Matthews’ın hüküm giymesinin mümkün olmadığını belirtti. Bunun üzerine Yargıç Andrew Edis Matthews’ın suçsuz olduğuna hükmetti.

AVUKATI: HAKSIZ OLACAĞINI HEP SÖYLEDİK

GazeteDuvar’ın aktardığı bilgilere göre, Matthews’ın avukatı Joel Bennathan müvekkilinin karardan memnun olduğunu söylerken “Biz her zaman Matthews’ı IŞİD’e karşı YPG ile birlikte savaşmaktan yargılamanın sıra dışı ve tamamen haksız olduğunu söylüyorduk” dedi.

Davanın açılmasının ardından Independent sitesine konuşan Matthews, Facebook’ta bir kadının kesilmiş kafasını elinde tutan bir IŞİD üyesinin fotoğrafını gördükten sonra YPG’ye katılmaya karar verdiğini şu sözlerle ifade etmişti:

“Gördüğüm en canavarca fotoğraflardan biriydi. Bu toprakları onlardan almamız lazım ve bunu güç kullanarak yapacağız, başka bir çağa ait gözüken ve barbarca katliamlar işleyen bu örgüte karşı savaşıyoruz.”

Matthews YPG’ye katılmadan önce Suudi Arabistan’da askerlere İngilizce öğrettiğini belirtmişti.

İngiltere’den YPG’ye katılmaya gidenlerin sayısının 100’den az olduğu tahmin ediliyor. Yetkililere göre IŞİD’e katılan İngilizlerin sayısı ise 800’den fazla.