YPG’nin IŞİD ile yaptığı gizli Rakka anlaşması uluslararası kamuoyunda tartışılmaya devam ediyor.

İngiltere, geçtiğimiz günlerde BBC tarafından açığa çıkarılan YPG ile IŞİD arasındaki gizli anlaşmayı onaylamadıklarını duyurdu.

Rakka 2016. via AFP PHOTO / DELIL SOULEIMAN

İngiltere Dışişleri Bakanlığında İngiliz Milletler Topluluğu ve Birleşmiş Milletlerden Sorumlu Devlet Bakanı Lord Tarık Ahmad, Suriye’deki gelişmelerle ilgili parlamentoda milletvekillerine bilgilendirme konuşması yaptı.

Tarık Ahmad, IŞİD’in Suriye’nin Rakka kentinden tahliye edilmesi için SDG/YPG ile yaptığı gizli anlaşmaya ilişkin, “Görüşmelere dahil olmadık ve bu kararı da onaylamadık. Bu, Rakka Sivil Konseyi ve aşiret büyükleri de dahil olmak üzere yerel liderler tarafından yapılan yerel bir anlaşmaydı” yorumunu yaptı.

En önemli bölgelerini kaybeden IŞİD’in halen tehdit oluşturmaya ve uluslararası koalisyonun hedefinde bulunmaya devam ettiğini belirten Lord Ahmad, şunları söyledi:

“IŞİD’i bitirmeye kararlıyız. IŞİD’in bölgeyi kaybetmesi nedeniyle oradan dönenlerin oluşturduğu riske karşı da hazırız. Bu tehdidi engellemek ve azaltmak için bir dizi araç kullanıyoruz.

Anlaşma özellikle SDG (Çoğunluğunu YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri) tarafından biliniyordu, bu yerel bir aşiret anlaşmasıydı. Tahliyenin amacı, özellikle kadınların ve küçük çocukların bulunduğu Rakka’da sivil can kaybını en aza indirmekti.

Suriye ve Irak’ta çatışma bölgelerinden ayrılmayı planlayanların yerelde sorumlu tutulması bakımından IŞİD savaşçılarının izini sürmede birkaç komşu ülke de dahil olmak üzere tüm aracıları yerinde kullanmaya ve 73 ülkeli koalisyonla çalışmaya devam ediyoruz.”

İngiltere’den de çok sayıda kişinin IŞİD saflarında yer almak üzere bölgeye gittiğine vurgu yapan Ahmad, “Yabancı savaşçılar İngiltere’ye dönmeyi denerlerse yurtdışında işledikleri suçları hesaba katacak ve yasal işleme tabi tutulacakları bir süreç var. Bölgeden kaçan IŞİD savaşçılarını tüm yönleriyle izlemeye devam ediyoruz. Hareketlerini çok yakından takip etmeyi sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Terör örgütü IŞİD militanları halkın arasında konvoy halinde ilerliyor. [Fotoğraf: Via ARŞİV]

Ne Olmuştu?

IŞİD militanları ve ailelerinin Rakka’dan tahliye edilmesi ile ilgili YPG ve IŞİD arasında yapılan anlaşma, uluslararası kamuoyunda tartışmalara neden olmuştu.

Anlaşmaya Türkiye’den sert bir kınama mesajı gelmişti.