Türkiye’nin ÖSO ile birlikte YPG’nin denetimi altında bulunan Afrin bölgesine yönelik düzenlediği askeri operasyon devam ediyor. TSK’dan yapılan açıklamalara operasyon planlandığı şekilde sürüyor.

YPG, Türkiye’nin başlattığı Afrin operasyonunun devam ettiği kentin kuzeydoğusunda bulunan Şeyh Horoz köyünü Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu’ndan (ÖSO) geri aldığını iddia etmişti.

YPG’nin çoğunlukta olduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından yapılan açıklamada, ‘TSK’ya ait bir tankın Şeyh Horoz köyünde ele geçirildiği’ öne sürüldü.

Söz konusu tanka ait görüntüler ise bölgeden ‘canlı haritalama‘ yapan syriancivilwarmap.com adlı sitede yer aldı.

Görüntülerde bir bölgede duran tank içerisinde Türkiye’deki marketlerden birine ait poşetin yer aldığı görülüyor.

Öte yandan Sputnik’te yer alan habere göre, SDG, tarafından yapılan açıklamada şunlar belirtildi: “Şeyh Horoz köyünü kurtarmak için 4 Şubat’ta başlatılan ve 6 Şubat akşamı biten operasyon sonucunda çok sayıda savaşçı öldürüldü, ikisiyse esir alındı. Ayrıca pek çok savaş aracı imha edilirken çalışabilir durumda olan bir zırhlı sevkiyat aracıysa elimize geçti.”

Türkiye’nin, PKK’nın Suriye uzantısı olarak gördüğü, YPG’lilerin çoğunlukta olduğu SDG’den yapılan açıklamada ayrıca, çatışmalarda tahrip olduğu belirtilen ‘tankların içinde Türk askerlere ait belgelerin bulunduğu’ da iddia edildi.

SDG’nin açıklamasına göre, ‘Şeyh Horoz köyünün kontrolünün yeniden ele geçirilmesi ardından şimdiyse daha köyün çevresindeki bölgelerin geri alınması için harekete geçildi.’ ifadeleri kullanıldı.

[Via syriancivilwarmap.com]

(Haberde kullanılan bilgiler tamamen syriancivilwarmap.com adresinde yer alan detaylara göre düzenlenmiştir. Doğruluğu veya yanlışlığı yine bu siteye bağlıdır.)