YPG’liler Rakka’da Öcalan posteri önünde poz verdi

YPG'liler Rakka'da Öcalan posteri önünde poz verdi [via ANHA]

ABD’nin desteğiyle SDG tarafından IŞİD’ten kurtarılan Rakka kentinde kutlamalar gerçekleştirildi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından hava desteği sağlanarak IŞİD’ten alınan Rakka kentinde YPG’liler basın açıklaması yaptı.

Rakka 2016. via AFP PHOTO / DELIL SOULEIMAN

Yapılan basın açıklamasında, Rakka’nın kurtarılması bir ‘zafer’ olarak tanımlanırken, zaferin PKK Lideri Abdullah Öcalan’a adandığı belirtildi.

BBC, Reuters, AFP, CNN, AP, Washington Post gibi medya kuruluşlarının basın temsilcilerinin takip ettiği açıklamaya Türkiye’nin sert tepki göstermesi bekleniyor.

Düzenlenen basın toplantısında konuşan YPJ’li Nesrin Abdullah, ‘Rakka hamlesinde YPJ saflarından 30 kadının hayatını kaybettiğini’ aktardı.

Öte yandan İngiltere merkezli Times gazetesinin Orta Doğu muhabiri Richard Spencer, Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) Irak Şam İslam Devleti’den (IŞİD) aldığı Suriye kenti Rakka’dan izlenimlerini aktardığı bir yazı kaleme aldı.

Richard Spencer yazısının başında, kentte zor duruma düşen IŞİD militanlarının daha önce olduğu gibi, intihar şeklindeki bir çatışmaya girmediklerini ve yapılan bir anlaşmayla Rakka dışına çıktıklarını belirtti.

Times muhabiri, Kürt savaşçılarının bu operasyonda en büyük silahlarının tüfekleri değil telsiz ve Google haritaları olduğunu yazdı:

“Savaşçının en yakın arkadaşı tüfeği değil telsiz ve Google haritalarıydı. 20 yaşındaki Delil Gamgeen, bunun nasıl olduğunu gösterdi. Not defterinde, şu anda bulunduğumuz noktayı gösteren, bir hafta önceki bir Google haritasını çıkardı.

Bazıları için bu, adil bir savaş değildi hatta zorluydu. Kürtlerin kadın güçlerinde gönüllü olarak yer alan 28 yaşındaki İngiliz vatandaşı Kimmie Taylor, düşmanla bir karşılaşmasından şöyle bahsediyor: ‘Onlardan üç kişi vardı. Biz on kişiydik ve onları alabilirdik’.

Amirleri çekilmeleri konusunda ısrar etti. ‘Bir hava saldırısı geldi. Bu gerçekten de gerekli değildi. Bundan şikayet etmiyorum, bu birçoğumuzun hayatını kurtardı. Ancak şuraya bir bak. Harap olmuş durumda. Burada yaşayan insanların durumu ne olacak?”

Ne Olmuştu?

Rakka haritası [17 Mart 2017] SDG güçlerinin ilerleyişi]
Türkiye’nin sert muhalefetine karşın ABD, Haziran 2017’den başlayan Rakka operasyonuna YPG’nin öncülüğünü yaptığı Suriye Demokratik Güçleri’nin savaşa katılacağını açıklamıştı.

2014’ten beri IŞİD’in başkenti olarak bilinen Rakka kentinde kalan son IŞİD’liler silah bırakarak, ABD öncülüğündeki koalisyonun desteklediği YPG’nin de öncülüğünü yaptığı Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) teslim olmuştu.

[Via ANHA]