YPG sözcüsü Nuri Mahmud’dan Türkiye’ye diyalog çağrısı geldi. Mahmud, “Türkiye ulusu ve devletiyle yaşadığımız sorunları diyalog yoluyla çözmeye hazırız” cümlesini kurdu.

Suriye’nin kuzeyinde Türkiye sınırı boyunca birçok bölgeyi kontrol eden YPG, ‘Türkiye’yle sorunlarını çözmek için diyaloğa açık olduklarını’ açıkladı. YPG sözcüsü Nuri Mahmud, “Türkiye ulusu ve devletiyle yaşadığımız sorunları diyalog yoluyla çözmeye hazırız” dedi.

Mahmud bu açıklamayı, Erbil’den yayın yapan Rudaw sitesi ile söyleşisinde yaptı.

YPG sözcüsü, “Türkiye ile ABD müttefik. Sizi Suriye’de korumak için bu ittifaktan vazgeçerler mi?” sorusuna yanıtında, “Türkiye ile ABD’nin müttefik olduğunu tabii ki biliyoruz. Ve biz de kuzey Suriye bölgesi olarak Türkiye ulusu ve devleti ile komşuyuz” ifadelerini kullandı.

Nuri Mahmud, ‘Türkiye’de yetkililerin yaptıklarının Türk ulusunun değil, belirli bir grubun duruşunu yansıttığını’ ve ‘bu grubun 1.8 milyon kilometrekarelik Osmanlı haritasına yeniden sahip olmayı amaçladığını’ savunarak, “Türkiye ulusu ve devletiyle yaşadığımız sorunları diyalog yoluyla çözmeye hazırız” dedi.

‘PKK BUNLARI NASIL YAPABİLİR?’

YPG sözcüsüne PKK ile ilişkileri de soruldu.

Nuri Mahmud, “Türkiye Rojava’ya, PKK ile savaştığını söyleyerek saldırıyor. Siz kendi kendinizi yönetiyor musunuz yoksa Kandil mi yetkili?” sorusuna “Şüphesiz, kuzey Suriye bölgesinin halkı kendi kendisini yönetiyor” cevabını verdi.

Mahmud, Suriye’nin kuzeyinde Kürtlerin, Arapların, Hıristiyanların ve Ezidilerin kendi konseyleri olduğuna dikkat çekerek, “Onlar meşru; yasalar hazırlıyorlar, kendi adalet sistemlerini koruyorlar, sağlık gibi her alanda kendi sistemlerini geliştiriyorlar. PKK bu tür şeyleri nasıl yapabilir?” şeklinde konuştu.