Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ‘Afrin kent merkezi kuşatıldı’ açıklamasına ilişkin YPG’den de karşı bir açıklama geldi.

Bianet’te yer alan habere göre, YPG Sözcüsü Nuri Mahmud Reuters’a yaptığı açıklamada “Afrin’e çıkan tüm yollar bombalanıyor. Türkiye’nin Afrin’i kuşattıklarına yönelik açıklaması moral bozma amaçlıdır ve gerçeği yansıtmamaktadır” dedi.

YPG
[Via DELIL SOULEIMAN/AFP]
Öte yandan, YPG’nin çoğunluğunu oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Afrin operasyonu sebebiyle Deyr ez Zor kenti doğusunda IŞİD’e karşı yürüttüğü operasyonu durdurduğunu açıklamıştı.

SDG Deyr ez Zor Komutanı Mehdi Kobani, Afrin’i savunmak için Deyr ez Zor operasyonunu durdurduklarını ifade ederek, şunları söylemişti:

“Afrin’e yapılan saldırılar nedeniyle Deyr ez Zor bölgesinde IŞİD’e karşı yürütülen operasyonu durdurduk. Biz kendimizi ABD’ye göre konumlandıramayız. ABD’nin istediği gibi hareket edemeyiz.

Afrin’e yönelik saldırılar sürerken sessiz kalamayız. Deyr ez Zor bölgesindeki savaşçılar Afrin’e yönelik saldırılar sürerken sessiz kalamayacaklarını dile getirdiler. Savaşçılar Afrin üzerindeki tehlike bitmeden sessiz kalmayacaklarını dile getirerek Afrin bölgesine gittiler.

Şimdi Afrin’de TSK ve ÖSO’ya karşı savaşıyorlar. Çok sayıda savaşçı Afrin’e gitti. Gidenler arasında Afrinli savaşçılar da vardı. Güvenlik gerekçesiyle Afrin’e gidenlerin sayısını veremeyiz.”

Deyr ez Zor operasyonunu durdurdukları için ABD’nin endişe duyduğuna vurgu yapan Kobani, sözlerine şunları da eklemişti:

“ABD bizim IŞİD ile mücadelede ne kadar etkin olduğumuzu iyi biliyor. Bizim operasyonu durdurmamızla IŞİD’in yeniden güçleneceği yönünde kaygılar duyuyor. ”

TSK: Afrin’in kent merkezi kuşatıldı!

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) 20 Ocak’tan beri devam eden Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin kent merkezinin kuşatıldığını duyurmuştu. “Kritik öneme sahip bölgeler ele geçirildi” denilen TSK açıklamasında hava ve kara harekatının planlandığı şekilde devam ettiği de belirtilmişti.

TSK, Özgür Suriye Ordusu ile birlikte yürüttüğü harekatta Afrin kent merkezinin 12 Mart’tan (dün) itibaren kuşatılmış durumda olduğunu açıkladı.