Suriye’deki silahlı Kürt güçler Fırat Nehri’nin doğusundaki bölgeleri ABD liderliğindeki koalisyon ve Rusya’nın yardımıyla IŞİD’den temizlediklerini açıkladı.

Açıklama, ABD Savunma Bakanı James Mattis’in YPG’yi silahlandırmanın sona ereceğini açıklamasının ardından geldi.

YPG sözcüsü Noureddine Mahmud, Amerika ve Rusya’nın hemde hava hemde lojistik desteğiyle kırsaldaki operasyonlarda sağlanan koordinasyondan övgüyle söz etti.

Deyrizor yakınlarında bulunan el-Salihiya’da bir basın toplantısı düzenleyen Mahmud, “Desteğin, hava korumanın artmasını umuyoruz” cümlesini kurdu.

Mahmud ayrıca Deyrizor’da IŞİD’e karşı savaşta oynadıkları rolden dolayı aşiret liderlerine de teşekkür etti.

Öte yandan basın toplantısına Rusya’nın Suriye’deki Hmeimeem üssünden bir Rus Generalin de katıldığı öğrenildi.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

YPG’nin öncülüğünü yaptığı Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Fırat Nehri’nin doğusunda uzun bir süredir IŞİD militanlarıyla çatışıyordu. Nehrin diğer tarafındaysa Rusya’nın desteklediği rejim güçleri ile İran’ın desteklediği milisler de IŞİD militanlarıyla çatışıyordu.

Rusya ve ABD iki taraf arasında çatışmayı önlemek için iletişim halinde bulurken, ABD’li yetkililer, alanda Suriye Demokratik Güçleri komutanları ve rejim güçleri tarafındaki komutanlarla da görüşmeler dahil iletişimin gerçekleştirildiğini kaydetti.

Amerikanın Sesi’nde yer alan habere göre, SDG artık Suriye’nin yüzde 25’ini kontrol ediyor vaziyette.

Bu bölgeler arasında önemli petrol kaynakları da var. Ancak bölgesel açıdan kilitlenmiş durumdalar ve ekonomik açıdan Şam’ın kontrolündeki bölgelere bağımlı bulunuyorlar.

[Via Amerikanın Sesi]