Türkiye’de “terörizm suçlamasıyla” 2017’den beri tutuklu bulunan İngiliz vatandaşı Joe Robinson 7.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

25 yaşındaki İngiliz Robinson, 2015 yılında Suriye’nin kuzeyinde faaliyet gösteren Kürt silahlı güçlerine katıldığı gerekçesiyle tutuklanmıştı.

Robinson, 2017 yılında Aydın’ın Didim ilçesinde Bulgar kız arkadaşı ile birlikte tatil yaptığı esnada otel odasında gözaltına alınmıştı.

Türkiye, PKK’nın Suriye’deki uzantısı olarak gördüğü Kürt Demokratik Birlik Partisi’nin silahlı kanadı Halk Koruma Birlikleri’ni (YPG) “terörist örgüt” olarak değerlendiriyor.

Joe Robinson ypg ile ilgili görsel sonucu

Ancak İngiltere ve ABD, YPG’yi IŞİD’e karşı mücadelede bir müttefik olarak görüyor.

Robinson’ın nişanlısı da yargılandı

25 yaşındaki Robinson’ın annesi Sharon Chimejczuk, oğlu hakkında verilen hüküm kararını Cuma akşamı İngiliz Dışişleri’nden gelen bir telefonla öğrendiğini belirtti.

Chimejczuk, oğlunun 7.5 yıl hapis cezasına çarptırıldığını, Bulgar nişanlısı Mira Rojkan’a “terörizm propogandası” nedeniyle verilen cezanın ise ertelendiğini söyledi.

İngiltere’nin Lancashire bölgesinden olan Robinson’un sıhhiyeci olarak İngiltere ordusu ile Afganistan’da görev yaptığı aktarılıyor.

Joe Robinson ypg ile ilgili görsel sonucuGuardian gazetesi 6 Ağustos 2017 tarihinde konu ile ilgili yaptığı haberde, Robinson’ın YPG içinde bir ay süresince sıhhiyeci olarak görev aldığını ve ardından da Irak’ın kuzeyinde peşmerge güçlerine katıldığını aktarmıştı.

[Via BBC News Türkçe]