Tam adı Halk Savunma Birlikleri (YPG) olan ve Suriyeli Kürtlerin IŞİD ile mücadele amacıyla oluşturduğu yapının komutanlarından biri olan Sipan Hemo, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tanklarına karşı kullandıkları füzeleri karaborsadan satın aldıklarını söyledi.

Suudi Şark El-Avsat gazetesine röportaj veren Sipan Hemo, TSK ile Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) Afrin’e yönelik operasyonunda şu ana kadar 11 tankın güçlerince imha edildiğini de öne sürdü.

Tanklara karşı kullandıkları füzelerin Amerikan “TAW” veya Rus “Konkurs” marka füzeler olduğu ve bu ülkeler tarafından kendilerine verildiği yönündeki haberleri yalanlayan Hemo, şunları söyledi:

“O roketler ne ABD ne de Rus yapımı. Bu yüksek ateşli roketleri biz karaborsadan temin ediyoruz. ABD birçok defa Efrin, Şehba ve Halep’le herhangi bir bağlarının olmadığını açıkladı. ABD ile işbirliğimiz IŞİD’e karşı mücadele ve Fırat’ın doğusuyla sınırlıydı.”

Sipan Hemo, Türkiye’nin Afrin operasyonu ile Halep’in doğu ve batısını kontrol etmek istediğini vurgulayarak, “Türkiye Cumhurbaşkanı eskiden beri Halep’i Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçası olarak görüyor” cümlesini kurdu.

YPG’li Hemo, Suriye hükümetinin Afrin operasyonuna karşı kendilerine askeri destek sağlamadığını fakat kimi yerlerde tıbbi yardımda bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Sipan Hemo, Rusya’yı Afrin operasyonuna göz yummakla suçlayarak, “Suriye hava sahası Rusya’nın denetiminde. Rusya razı olmasaydı Türk savaş uçakları ve topçu birlikleri bizi bombalayamazdı” dedi.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Via logo kırmızı arkaplan

Türkiye, Afrin operasyonunda isabet alan tankı konuşuyor.

Afrin operasyonu sırasında, bir tankın isabet alması, gözleri koruma sistemlerine çevirmişti.

Saldırı öncesi birçok basın organında Afrin’de görevli tankları AKKOR sisteminin koruyacağı yönünde haberler yer almıştı.

Fakat savunma kaynakları AKKOR’un henüz proje aşamasında olduğunu aktarmıştı.

Hürriyet’te yer alan habere göre Afrin’deki saldırının ardından “AKKOR, neden koruyamadı?” sorusunu yanıtlayan kaynaklar, AKKOR’un Afrin operasyonunda kullanıldığı iddiasının doğru olmadığını, sözleşmesi Kasım 2015’te imzalanan ve teslim süresi 54 ay olarak öngörülen koruma sisteminin 2020 yılında TSK envanterine gireceğini söyledi.

Fakat bazı haber siteleri manipülasyon yapma amacıyla bu tankların AKKOR sistemi ile korunduğu yalanını servis etmişti.

TSK’nın en önemli avantajlarından biri olarak öne sürülen ve tanklara yerleştirildiği iddia edilen yeni sistem ile füze ve roketlere karşı önlem alınacağı öngörülüyordu.

Ancak YPG’nin elinde bulunan ağır silahlar tankları hedef almıştı.

Afrin operasyonunun ön saflarında Akkor Savunma Sistemi’yle donatılan tankların yer alacağı konuşulmuştu.

Peki AKKOR Sistemi Nedir?

Akkor Sistemi güdümlü ya da güdümsüz anti tank füzelerine karşı tankın etrafında aktif koruma kalkanı oluşturuyor.

Tank üzerindeki gelişmiş radar füzeyi havada belirliyor, akıllı tapa sistemiyle çalışan mermi ise füzeyi tanka ulaşamadan saniyeler içinde yok ediyor.

Aşağıdaki videoda ise sistem hakkında bilgilendirme mevcut.

(Aşağıdaki videoda görülen silah yukarıda bahsettiğimiz türden değildir.)