YPG’nin ana omurgasını oluşturduğu SDG’nin sözcülerinden olan Talal Silo, Cerablus’ta ÖSO’ya teslim oldu.

İngiliz yayıncılık kuruluşu BBC’nin Orta Doğu muhabiri Riam Dalati, YPG’nin çoğunluğunu oluşturduğu SDG’nin eski sözcüsü Talal Silo’nun Cerablus’ta Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) teslim olduğunu öne sürdü.

SDG eski sözcülerinden Talal Silo’nun teslim olduğuna dair paylaşılan görsel

AA’nın da güvenilir yerel kaynaklara dayandırdığı habere göre Talal Silo, dün akşam saatlerinde örgütten ayrılıp Cerablus’a giderek ÖSO’ya teslim oldu.

Sosyal medyada ise Talal Silo’nun teslim olduğu ana ait olduğu iddia edilen bir resim çok sayıda hesap tarafından paylaşıldı.

Sputnik muhabiri Hikmet Durgun’un SDG kaynaklarından aktardığı bilgilere göre Silo, yanında bir grupla dün gece bir araçla Cerablus’a giderek Türkiye’nin desteklediği ÖSO’ya sığındı. SDG’nin elinde bulunan bir kontrol noktası yakınlarında aracı bırakan Silo daha sonra Cerablus tarafına geçti. Silo’nun ayrılmada önce de ÖSO grupları ile görüşmeler yaptığı ve kendisine güvence verildikten sonra teslim olmaya karar verdiği aktarıldı.

SDG yetkililerin iddiasına göre Silo, Türkiye yetkilileri tarafından sorgulanmak üzere Gaziantep’e götürüldü. Yetkililer, Silo’nun kaçışıyla ilgili de bir açıklama yapacaklarını söyledi.

Öte yandan, YPG’nin eski sözcülerinden Redur Halil’in de SDG’nin dış ilişkiler sorumlusu olarak atandığı öğrenildi.

YPG’nin eski sözcülerinden Redur Halil’in de SDG’nin dış ilişkiler sorumlusu olarak atandı

[Via BBC, AA]