Rusya’nın, Suriye’nin Rojava bölgesindeki Kürt yönetiminin Soçi’de düzenlenecek ulusal diyalog konferansında temsil edilmesi sözü verdiği öne sürüldü.

GazeteDuvar’ın haberine göre, açıklama YPG komutanı Sipan Hemo’dan geldi.

Hemo, Rusya’nın kendilerine, Rojava’daki Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu’ndan 155 temsilcinin konferansa katılacağını söylediğini aktardı.

Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin, 29-30 Ocak 2018’de Rusya’nın Soçi kentinde toplanması bekleniyor.

İlk olarak geçen ay yapılacağı açıklanan konferans, Türkiye’nin PYD’nin davet edilmesine karşı çıkması sonrası ertelenmişti.

Rusya, İran ve Türkiye’nin son toplantısında konferansın tarihi belirlenmiş ancak katılımcılar üzerine ‘pazarlıkların’ sürdüğü ifade edilmişti.

GazeteDuvar’dan yer alan bilgilere göre, YPG komutanının açıklamasına ise henüz resmi doğrulama gelmedi.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Rusya’nın Suriye’de barış için düzenlemeyi planladığı, Türkiye’nin PYD’ye davet gönderilmesi nedeniyle tepki gösterdiği için kongrenin ertelendiği öne sürülmüştü.

Öte yandan, Suriye’deki ateşkesin garantör ülkeleri olan Rusya, Türkiye ve İran öncülüğünde Soçi’de düzenlenecek Suriye Ulusal Diyalog Konseyi’ne 23 Kürt temsilcinin katılması konusunda mutabakat sağladığı aktarılmıştı.

Türkiye ve İran, YPG’nin Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne katılmasına karşı çıkarken Rusya PYD’nin de katılmasını istiyor.

Öte yandan Rusya, YPG’yi Astana sürecine davet etmişti.

Dışişleri Bakanlığı, Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin 29-30 Ocak’ta Rusya’nın Soçi kentinde düzenleneceğini, kongre öncesinde Türkiye, Rusya ve Suriye’nin katılımıyla bir hazırlık toplantısı yapılacağını açıklamıştı.

Her fırsatta PYD’nin bir terör örgütü olduğunu dile getiren Türkiye, yapılan açıklamada PYD’den direkt olarak hiç bahsetmemişti.

Son olarak Türkiye’nin karşı çıktığı YPG’nin Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne katılma kararı Soçi’deki kritik zirvede karara bağlanacaktı.

Tarihte bir ilk olarak nitelendirilen zirveye katılan ülke liderlerinin açıklamalarını derlemiştik.

Rusya, bu kongrede Kürtler de dahil olmak üzere Suriye’deki tüm grupların temsil edilmesi gerektiğini söylese de, Türkiye, Kürtlerin kongreye davet edilmesini ‘kabul edilemez’ olarak görüyordu.

Kremlin’den şu açıklama yapılmıştı: Kürtlerin Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne katılımı liderler arasında görüşüldü, katılım kapsayıcı olmalı.

[Via GazeteDuvar]