YPG kendine güveniyor: Afrin’de büyük bir direniş göstereceğiz

Türkiye ordusu vs YPG

YPG Sözcüsü Mehmud, Afrin’e yönelik olacak hiçbir müdahaleyi kabul etmeyeceklerini söyledi.

Türkiye’nin Afrin kentine hava ve kara harekatı yapacağı ihtimalleri artarken, Kuzey Suriye Federal Yönetimi Eş Başkanı Foza Yusuf, Afrin’e bir müdahalenin olması durumunda direneceklerini söyledi.

YPG militanları Türkiye sınırında fotoğraf çektirirken

YPG Sözcüsü Nuri Mehmud de Türkiye’nin müdahalesi durumunda Kobani benzeri bir direniş göstereceklerini söyledi.

Sputnik muhabiri Hikmet Durgun’un haberine göre, Suriye’nin Halep kentinin kuzeyinde yer alan YPG’nin elindeki Afrin’e yapacağı harekatla ilgili Suriye sınırına ve Suriye içerisinde askeri yığınak yaptığı öğrenildi.

‘Kobani’de Nasıl Direndiysek Afrin’de de Direniriz’

Kuzey Suriye Federal Yönetimi Eş Başkanı Foza Yusuf, Afrin’e bir müdahalenin olması durumunda direneceklerini vurgulayarak, “Biz kimseye saldırmak istemiyoruz. Ancak bize bir saldırı olursa direniriz. Bu bizim temel hakkımızdır. Kobani’de nasıl direndiysek Afrin’de de direniriz. Siyasi ve askeri olarak tüm güçlerimiz büyük bir direniş gösterirler. Kürtler ve bütün demokratik güçler Afrin konusunda tavrsını ortaya koyuyorlar. Türkiye’nin Afrin’e girmesine sert bir şekilde karşı çıkıyorlar” ifadelerini kullandı.

YPG Sözcüsü Nuri Mehmud da Afrin’e yönelik olacak hiçbir müdahaleyi kabul etmeyeceklerini ve Afrin’i koruyacaklarını söyledi.

‘Kurşunlara Güllerle Karşılık Vermeyiz’

Mehmud “Türkiye Afrin’e saldırmak istiyor. Hangi yerden saldırı olursa olsun Afrin’i koruyacağız. Meşru savunma çizgisini esas alacağız. Biz Kobani’de nasıl yaptıysak ve bugün Deyr ez Zor’da nasıl direniyorsak ve meşru savunma yapıyorsak aynısını Afrin’de de yaparız. Kendimizi savunuruz. Kurşunlara karşı kimse güllerle karşılık vermemiştir. Biz de saldırılara karşı direnişle cevap veririz. Bizim direnişimiz de devrimden bu yana göz önündedir. O direnişle Afrin’de direniriz” cümlelerini kurdu.

Sputnik’e konuşan DSG Dış İlişkiler Sorumlusu Abdulaziz Yunus ise, Türkiye’nin Afrin’e girmesi durumunda büyük bir direniş göstereceklerini belirterek, “Biz Türkiye’nin Afrin’e girmesine izin vermeyeceğiz. Direniriz. Tepkimiz net” şeklinde konuştu.