YPG Sözcüsü Nuri Mehmud muhtemel bir İdlib operasyonunun gerçekleşmesi halinde Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) nasıl bir tutum alacağına ilişkin açıklamalarda bulundu.

YPG’nin İdlib operasyonuna katılacağı yönünde çıkan haberlerin asılsız olduğunu belirten Mehmud, “Birliklerimizin olası İdlib operasyonunda yer alacağı iddiaları asılsızdır” dedi.

YPG Sözcüsü, YPG-YPJ güçlerinin İdlib operasyonunda yer alacağı iddialarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Mehmud iddiaların asılsız olduğunu ifade etti.

“IŞİD’E YÖNELİK OPERASYONLAR ASIL HEDEF”

YPG Sözcüsü Mehmud, “İdlib ve çevresindeki yerlere yönelik olası askeri operasyon ihtimalinin artması ile beraber bazı medya kuruluşları güçlerimizin söz konusu operasyonda yer alacağına ilişkin iddialar ortaya atmaktadır. Bu gibi iddiaların gerçekle hiçbir ilişkisi bulunmamaktadır ve tamamen spekülasyona dayalı dezenformasyon niteliğindedir. YPG ve YPJ olarak güçlerimizin azılı terör örgütü IŞİD’e yönelik kapsamlı operasyonlar yürütmekte olduğunu ve bu örgütün Kuzey Suriye topraklarından temizlenmesinin en temel ve öncelikli hedefimiz olduğunu bir kez daha belirtmekte fayda görüyoruz” şeklinde konuştu.

Afrin’de TSK ve himayesindeki güçlere karşı da “meşru ve haklı bir direniş savaşı” yürüttüklerini belirten Mehmud, “İdlib’de birliklerimize ait herhangi bir gücümüz bulunmamaktadır” dedi.