Suriye’de YPG saflarında yer alan ABD vatandaşı gönüllüler Başkan Trump’ın Suriye’den çekilme kararıyla Kürtlere ihanet ettiğini düşünüyor.

Amerikan Los Angeles Times gazetesi, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararı hakkında YPG saflarında yer alan Amerikan gönüllülerin görüşlerine yer veren bir rapor yayımladı.

“Kürtler güzel ve çok cesur insanlar”

67 yaşında Kanadalı bir YPG savaşçısı

Haberde bir süre Suriye’de kaldıktan sonra ülkesine dönen belgesel yapımcısı River Hagg’ın görüşlerine yer verildi.

Hagg, Suriye’deki savaşı yakından izlemek istediğinde, önünde tek bir yol varmış. 43 yaşındaki River Hagg, bu amaçla YPG saflarında “gönüllü” olarak kalmayı seçmiş.

“İlk başlarda bir savaş kameramanı olacağımı düşündüm” diyen River Hagg’ın yaralı YPG üyelerinin tıbbi personel sıkıntısı yüzünden öldüğünü fark ettiğinde planları değişmiş ve savaş doktoru olmuş.

Hagg Trump’ın kararına ilişkin, “Kürtler güzel ve çok cesur insanlarlar. Şimdi ABD hükümeti Kürtlerin soykırıma uğramalarının önünü açıyor” diyor.

River Hagg savaş süresince kendi savaş doktorluğu deneyimlerini de içeren “Gönüllüler” adlı belgesel çalışmasının çekimlerini de bitirmiş.

Suriye’de kaldığı sürece Kürtlerin tarihi ve kültürü ile ilgili derslerin yanı sıra temel silah eğitimi aldığını belirten Hagg, gönüllülerin savaşa gönderildiğine ve arkadaşlarının çoğunun öldüğüne şahit olmuş.

River Hagg, “En iyi Kürt arkadaşım” dediği Fırat adlı YPG’li ile yakın temas halinde. Hergün Snapchat üzerinden mesajlaşıyorlar. Hagg onu “Kurdiesel” diye çağırıyor ve nedeni hakkında, “Çünkü sesi aktör Vin Diesel’e benziyor” diyor.

Hagg, gömleklerinden birinin koluna YPG flaması diktirmiş ve bu yama ile geziyor.

Dönmeyi düşünenler var

Tam olarak Suriye’de kaç Amerikalı gönüllünün bulunduğu bilinmiyor. Habere göre geri dönenlerin çoğu artık evli ve çocuk sahibi. Ancak yine de bunlardan bazıları eğer Trump’ın kararından sonra Rojava’ya bir saldırı olursa geri dönerek savaşmak istiyor.

İki kez Suriye’ye giden ve eski bir denizci olan John Foxx bunlardan biri. Foxx, “Arkamıza yaslanıp olanları kanepede izlemek suçluluk dugusu verir. Savaşmazdım belki ama bir doktor olarak giderdim” diyor.

“Çekilme korkunç bir hata”

YPG üyeleri ve ABD askerleri konvoy halinde ilerliyor

Ortadoğu’daki savaş sadece gönüllüleri değil aynı zamanda ailelerini de etkiledi.

Denver banliyösünde yaşayan 61 yaşındaki Susan Shirley’in oğlu Levi bir gün mutfağa girip Suriye’ye gideceğini açıkladığında o Kürtler, IŞİD ve Orta Doğu hakkında çok az şey biliyordu.

Liv 2016 yılında Menbic’deki savaş sırasında sözde temizlenmiş bir binanın içine girerken el yapımı bir bombanın patlaması sonucu öldüğünde henüz 24 yaşındaydı.

O zamandan beri annesi Kürtlere büyük bir gönül bağıyla bağlanan Susan Shirley tüm kalbiyle IŞİD’in yenilgisini görmek istiyor.

Shirley, çekilme kararına ilişkin, “Geri çekilmenin korkunç bir hata olduğunu düşünüyorum, ancak yaptığımız şey bu. İnsanlara büyük umutlar veriyor sorunlarının içine giriyoruz ve sonra çekip gidiyoruz” diyor.

Susan Shirley sadece kendi oğlu için değil aynı zamanda Colorado’dan bir gönüllü olan ve Menbic’de öldürülen 22 yaşındaki Jordan MacTaggart’ın yasını tutuyor.

Shirley, “Aklımı kaybetmemek için bu adamların yaptıklarının boşa gitmediğini düşünmem gerekiyor” diye belirtiyor.

“Amerika’nın savunduğu değerler için savaşıyorlar”

2016’da YPG’ye katılan Porter Goodman, öldürüldüğü gün Levi ile birlikteymiş. Goodman’da o patlamada ağır yaralanmış ve ülkesine geri dönmüş.

Şimdi Utah’ta yaşayan Goodman, “Birliklerimiz Suriye’de destek rolü oynuyor. Burası bir bataklık değil, Irak ya da Afganistan gibi değil” diyor.

30 yaşındaki Goodman, orduda görev yaptıktan sonra Suriye’ye gitmiş. “Tehlikeli olduğunu biliyordum ama riskleri azaltmak için yapabileceğim şeyler olduğunu da biliyordum ”diye konuşuyor.

YPG’deyken muharebe ve sağlık ekiplerinde bulunan Goodman, “Kürt savaşçılar toplumsal cinsiyet eşitliği ve dini hoşgörü konusundaki modern fikirleriyle öne çıkıyor. Kadınlar erkeklerle birlikte savaştı. Bir erkek general olsaydı, bir kadın onunla aynı görevi paylaşırdı” diyor.

Goodman, “Ben oradayken ABD’nin onların arkasında duracağımıza umut ettiler. ABD’nin savunduğu değerler için savaşıyorlardı” ifadelerini kullanıyor.

“IŞİD geri dönebilir”

27 yaşındaki doktor Patrick Kasprik ise 2016 yılında Suriye’ye gitmiş. Kasprik YPG ve Demokratik Suriye Güçleri (DSG) saflarındayken beş klinik kurma çalışmalarına yardımcı olmuş, yalnızca Menbic’de yüzlerce yaralıyı tedavi etmiş.

O, Ezidi Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı Şengal’i gördüğü günü asla unutamayacağını, IŞİD tarafından “şeytana ibadet” etmekle suçlanan Ezidilerin uğradığı soykırımı belirterek, “Toplu mezarları ziyaret ettim. İnsanlar sadece inançları yüzünden katledildiler” diyor.

Patrick Kasprik arkadaşları hakkında endişeleniyor ve ABD’nin geri çekilmesi halinde IŞİD’in geri dönme ihtimali olduğunu belirtiyor.

Jayson Pihajlic de IŞİD’e karşı savaşmaya karar vermeden önce Irak’ta bulunan ABD Deniz Kuvvetleri’nde yer aldı. Rojava’ya geçip 18 ay kalan Pihajlic, “Bu halkı seviyorum” diyor.

Şimdi 32 yaşında olan Pihajlic, Trump’ın kararı hakkında, “ABD’nin desteği olmadan tam bir kaos yaşanır. Eğer 2.000 asker kaosu engelleyebiliyorsa bu orada kalmaya değer” diye konuşuyor.

Jayson Pihajlic, “Kürtler ihanete alışmış bir halk. İçlerinde tecrübeli olanlar günün birinde onlara destek verenlerin ihanet edeceğini ve dağlardan başka dostları olmadıklarını biliyorladı” diyor.

Via Rudaw