Suriye Demokratik Güçleri (SDG), çocuk askerlere ilişkin İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün raporu ardından soruşturma başlattığını duyurdu.

YPG

Yapılan açıklamaya göre, İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün raporundaki çocuklar YPG kadrolarından çıkarılacak.

SDG, İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün geçen haftaki raporunda bahsi geçen çocukların araştırılacağını ve böyle bir ihlalin tespit edilmesi halinde ise gereğinin yapılacağına işaret etti.

SDG yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bu ihlaller, Suriye’nin kuzeyindeki öz yönetimle koordinasyon halinde soruşturulacak. Güçlerimiz, BM’nin ilgili protokollerine ya da savaş zamanında çocukların korunmasına yönelik kararlara bağlıdır”

İnsan Hakları İzleme Örgütü cuma günü yayımladığı bir raporda YPG’nin 2017 yılında 224 çocuğu kadrolarına aldığını belirtip, SDG’nin müttefiki ABD’ye bu duruma son verme çağrısında bulunmuştu.

İnsan Hakları İzleme Örgütü: ABD, YPG’ye çocuk asker kullanımına son vermesi için baskı yapmalı!

YPG

İnsan Hakları İzleme Örgütü, YPG’nin çocuk askerleri konusunda bir rapor da yayımlamış ve raporda “Suriye Demokratik Güçleri’ni destekleyen ABD, bu gruba çocuk asker kullanımına son vermesi için baskı yapmalı” cümlesine yer vermişti.

Örgütün geçtiğimiz gün yayınlanan raporunda “Çocuk asker kullanmaya son verme yönündeki vaatlerine rağmen, YPG kontrol ettiği bölgelerde askeri eğitim için hâlâ çocukları kadrolarına alıyor” ifadesine yer verilmişti.

Raporda, YPG ile YPJ’nin 2017’de 224 çocuğu kadrolarına aldığını, bu sayının 201’dakinin beş katı olduğu kaydedilmişti.