Yükseköğretim Kurumu (YÖK), OHAL kapsamında ilan edilen Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan 15 üniversitenin durumunu tartışmak için AK Parti, CHP ve MHP milletvekilleriyle toplantı gerçekleştirdi.

Milletvekillerinin YÖK’ün aldığı kararları olumlu değerlendirdiği toplantıda öğrencilerin kafasına takılan sorulara da yanıtlar arandı.

YÖK daha önce kapatılan vakıf üniversitelerinde okuyan 65 bin öğrencinin yeniden tercih yapacağını duyurmuş ve tercihleri sonucu yerleştikleri şehirlere gitmek istemeyen öğrencilerin ise ‘özel öğrenci’ statüsüyle kendi şehirlerindeki okullarda eğitimlerine devam edebileceğini duyurmuştu.

Sponsorlu

öğrenci (1)

Fundanur Öztürk’ün BBC Türkçe için hazırladığı haberde yer alan bilgilere göre, üç parti milletvekillerinin katıldığı toplantıda alınan kararlar şöyle:

  • İlk olarak öğrenciler üniversiteye giriş puanları ile yeniden tercih yapacak.
  • YÖK bu puanlara göre öğrencileri merkezi sisteme göre yerleştirecek.
  • Fakat diplomasını kendi tercih ettiği okuldan değil, YÖK’ün sınav sonucuna göre atadığı üniversiteden alacak.
  • Yerleştirildiği okulda ve şehirde okumak istemeyen öğrenciler, “özel öğrenci” statüsü ile istediği şehirdeki okula başvurabilecek.

Milletvekillerinin toplantı sonunda belirlenen kararları olumlu değerlendirdiği belirtildi.

Üniversite öğrencisi
Üniversite öğrencisi

PEKİ ÖĞRENCİLER BU DURUMA NASIL BAKIYOR?

BBC Türkçe’nin aynı haberinde yer alan detaylara göre, Ankara Turgut Özal Üniversitesi öğrencilerinden Doğanay Efe, öğrencilerin istedikleri tüm şehirlerde eğitim görebilecek olmasını, ‘bulunmaz bir nimet’ olarak değerlendiriyor:

Daha fazla bir şey bekleyemezdim. Puanlarımız zaten garantör okula yetmiyordu, oradaki öğrencilerle aynı diplomayı almak büyük adaletsizlik olacaktı.