Yükseköğretim Kurulu (YÖK), darbe girişimi sonrasında OHAL kapsamında kapatılan üniversitelerde okuyan öğrencilere ilişkin yeni bir açıklama yaptı.

Yükseköğretim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, “Kapatılan Vakıf Üniversitelerinde okuyan öğrencilerin üniversiteye girmiş oldukları yıl aldıkları puanlar esas alınarak yeniden yerleştirilmelerine karar verilmiştir” ifadesi yer aldı.

23 Temmuz’da yayınlanan Resmi Gazete’de yer alan KHK ile 15 üniversite kapatılmıştı. Daha sonrasında kapatılan üniversitelerde eğitim gören öğrencilerin ne olacağı tartışmalar yapılmıştı. YÖK bu konuya ilişkin olarak kafalarda soru işaretlerini kaldıracak bir açıklama yaptı.

Yani; kapatılan üniversitelerde okuyan öğrenciler, puanlarına göre üniversitelere yeniden yerleştirilecek. Alınan bilgilere göre, bu öğrenciler puanlarına göre tercih yapabilecek. Öğrenciler hangi sınıftalarsa yeni yerleştikleri üniversitelerde bulundukları sınıftan okumaya devam edebilecekler. Daha önce YÖK tarafından açıklanan duyuruya göre aynı ildeki üniversitelere yerleştirilecekleri belirtilen öğrenciler, yeni kararla birlikte aynı ildeki üniversiteyi tercih edebilecek.

Sponsorlu

Yükseköğretim Kurulu tarafından yapılan açıklama:

“OHAL KHK / 667 kapsamında kapatılan Vakıf Yükseköğretim kurumlarındaki öğrencilerin durumlarına ilişkin Yükseköğretim Kurulunca yapılan yeniden değerlendirme neticesinde: Kapatılan Vakıf Yükseköğretim kurumlarındaki öğrencilerin üniversiteye girmiş oldukları yıl aldıkları puanlar esas alınarak yeniden yerleştirilmelerine karar verilmiştir.”