Başbakan sıfatıyla son kez konuşan Binali Yıldırım, seçim güvenliğiyle ilgili açıklama yaptı.

Yıldırım, konuşmasına şu şekilde başladı: “Vatandaşlarımız rahat olsun, seçim güvenliğiyle ilgili bir sıkıntı yok.”

İzmir’de seçim güvenliğiyle ilgili soruları cevaplayan Yıldırım, “Huzur içerisinde geçmesi için her türlü tedbir alınıyor. Sandık güvenliği, elektrik kesintisi, ulaşım. Vatandaşlarımız rahat olsun, seçim güvenliğiyle ilgili bir sıkıntı yok” ifadelerini kullandı.

“Partiler de rahat olsun. Türkiye demokratik olgunluk içerisinde başarılı seçimler, halk oylaması gerçekleştirdi” cümlesini kuran Yıldırım,”Seçimlerin bir özelliği dünyada birçok ülkede olmayan bir şekilde yüksek katılım oluyor. Halkımız bilinçli, demokratik hakkını kullanmak için bende sözümü söyledim diyor, sandıklara geliyor. Vatandaşlarımdan istediğim şey mutlaka seçime katılalım, ülkemize yönelik kadroların seçiminde benimde katkım var diyelim. Seçim günü son saatlere kalmayalım yığılmalar olmasın” dedi.

Yıldırım’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Erken saatlerden itibaren sandıklara gidelim. Yabancı gözlemciler kafa karıştıran açıklamalar hep yapar. Bizim onlara söyleyeceğimiz isterseniz 800 kişi gelin ama adam gibi seçimleri izleyin. Siyasete müdahale etmek gibi bir yanlışın içine düşmeyin. Sizden seçimlerin nasıl yapılacağını öğrenecek değiliz.”

Yıldırım sözlerine şöyle devam etti:

“Bazı yabancı gözlemciler marjinal grupların sözcüsü. Bu seçimlere gölge düşürmeye kimsenin hakkı yok ve kabul edilemez. Türk insanına yapılabilecek en büyük haksızlık. YSK gerekli hazırlıkları yaptı. YSK’nın genel anlamla güvenliği sağlamak gibi bir görevi yok. Polisle jandarmayla sağlanmış olacak bu güvenlik. İstikrar ve güven içerisinde Türkiye hedeflerine emin adımlarla devam edecek.” ifadelerini kullandı.