Başbakan Binali Yıldırım, ABD’nin YPG’ye silah vermesine ilişkin, “ABD lideri Donald Trump, Türkiye için neyin önemli olduğunu anladı.” cümlesini kurdu.

Yıldırım, İngiltere’nin başkenti Londra’da BBC televizyonundan Lucy Hockings’in sorularını yanıtladı.

Binali Yıldırım röportaj verirken

ABD’nin YPG’ye silah sağlaması konusu hakkında konuşan Yıldırım, Türkiye’nin IŞİD’e karşı mücadele konusundaki politikasının başından beri belli olduğunu belirterek şunları söyledi:

“IŞİD ile mücadele edecekseniz, doğru ortak seçmelisiniz” dediklerini hatırlatan Yıldırım, “Bir terör örgütüyle, başka bir terör örgütünü kullanarak savaşamazsınız. Bize YPG ya da PYD ile iş birliğinin bir seçim değil, gereklilik olduğunu söylediler. Bunu kabul etmesek de anladık. Bu geçici bir ilişki. Şimdi bunu bitirme zamanı. Çünkü DEAŞ halihazırda yenilmiş durumda.”

Binali Yıldırım, bir soru üzerine “Başkan Trump, silah sağlamanın yanlış olduğunu söyledi. Bu açıkça ifade edildi.” dedi.

“Türkiye’nin Kürtlerle herhangi bir problemi yok”

AA’nın aktardığı bilgilere göre; Başbakan, Soçi’de yapılan üçlü zirvede alınan kararlara ilişkin, Türkiye’nin bu konudaki pozisyonunun net olduğunu, terör faaliyetleriyle ilişkili herhangi bir grubun görüşmelere dahil edilemeyeceğini belirtti. Türkiye’nin Kürtlerle herhangi bir sorununun olmadığını öne süren Binali Yıldırım, “Kürtler bizim kardeşlerimiz, bizim komşumuzdur. Kürt halkını kullanan terör örgütüyle sorunumuz var. Bunlar PKK ve YPG’dir.” cümlesini kurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Trump arasındaki telefon görüşmesi hatırlatılarak bu görüşmede Fethullah Gülen’in iadesinin konuşulup konuşulmadığının sorulması üzerine, Yıldırım, Türkiye’nin gerekli kanıt ve belgeleri sunduğunu, iade için karşı tarafın bazı adımlar atması gerektiğini belirtti.

‘Türkiye’de Hukuk Üstündür’

Erdoğan ve Fethullah Gülen

Yıldırım, “ABD ile onun darbe girişimiyle olan bağlantısını gösteren delil paylaştınız mı” sorusuna karşı, “Evet. Bizim için her şey çok açık. Hiçbir tereddüdümüz ve şüphemiz yok.” yanıtını verdi.

Türkiye’de on binlerce kişinin yakalanıp hapse atıldığı yönündeki eleştirilerine karşılık olarak Yıldırım, “Bu suçlamaların var olduğunu biliyorum. Ancak bizi böyle suçlayanlar, 15 Temmuz’da olanları düşünmeliler. Meclis binamız bombalandı. 250 masum insan bombalarla öldürüldü. 2 bin 194 kişi de ciddi şekilde yaralandı. Biz bu suçu işleyenleri bulmak zorundayız. Şu anda Türkiye’deki durum bu. Biz kanıt olmadan hiçbir insanı tutmuyoruz. Türkiye hukukun üstünlüğünün olduğu bir ülkedir.” cevabını verdi.

“Buckingham Sarayı bombalanmış olsa bizi anlardınız”

Yıldırım, BBC muhabirinin “Ama biz İngiltere’de insan haklarına aykırı olan kanunlar çıkarmıyoruz.” sözleri üzerine, “Ya siz darbe girişimi yaşamış olsaydınız? Buckingham Sarayı bombalanmış olsa? Böyle bir şeyle karşılaştınız mı? Böyle bir şey yaşamış olsanız, bizi anlardınız. Ben dostlarımızın empati yapmasını istiyorum.” yanıtını verdi.

Binali Yıldırım, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın otoriterleştiği iddialarına” ilişkin bir soru üzerine, “Erdoğan kimin tutuklanacağını ya da serbest kalacağını belirlemiyor. Buna mahkemeler karar veriyor. Bizim basınımız özgür. PKK yanlısı gazeteler bile yayımlanıyor.” ifadesini kullandı.

Yıldırım, sansür eleştirilerine karşılık da “Bugün Twitter’da benim hakkımda neler yazıldığını görseniz çılgına dönersiniz. Ben bunun hakkında hiçbir şey yapmıyorum.” cümlesini kullandı.