YGS LYS sınavı müfredattan kalkacak mı? Artık üniversiteye giriş nasıl olacak? YÖK açıkladı..

Üniversite sınavı kalkacak mı? sorusu milyonlarca öğrenci tarafından en çok merak edilen ve araştırılan konular arasında gündemdeki yerini korumaya devam etmekte. Yeni akademik yıl açılışında konuşan YÖK Başkanı Yekta Saraç YGS-LYS kaldırılacak mı konusunu açıkladı.

YÖK Başkanı Yekta Saraç ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üniversite sınavı ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Saraç üniversite giriş sisteminde köklü bir değişim olacağını söyledi. İşte Başkan Saraç’ın yapmış olduğu açıklama:

“Şu an uygulanmakta olan giriş sistemi iki aşamalı YGS-LYS olarak gerçekleştirilmektedir. Sınavların ilki mart, diğeri haziran ayında ve toplam 5 gün sürmektedir. Neredeyse 4 aya yayılan bu durum ise lise eğitimini olumsuz etkilemektedir. Yeni düzenlemeyle sınavı, bir hafta sonunda başlayıp, bitirmeyi planlamaktayız. 18 puan türünde azaltmaya gidiyoruz.

Bunlar çok az sayıda adayın girdiği dil puanı dışında temel olarak sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türleri olacak. Fakat her bir puan türünde temel Türkçe ve Temel Matematiğin katkısı bulunacak.

Yeni sistemde önemli bir değişiklik ise; Türkçe ve Matematik bu sınavın merkezinde olacak. Sorular yine müfredattan olacaktır. Öğrencilerimiz çalışma sistemini değiştirmesinler, yalnızca sıkı sıkı derslerine çalışsınlar.” şeklinde açıklama yaptı.

YÖK Başkanı Yekta Saraç

Saraç, öğrencilerin sınav sisteminin değişiminden korkmamasını da ifade etti:

“Yükseköğretimde üzerinde iyi çalışılmayan büyük, radikal değişikliklerin bazen yıkıcı tesirleri olabilir. Bundan dolayı giriş sistemini daha yalınlaştıran, daha sade bir sisteme yönelik bir hazırlığımız var. Fakat öğrencilerimiz ve ailelerimiz kesinlikle tedirgin olmasınlar. Çalışma şekillerini etkileyecek bir değişiklik söz konusu olmayacak. Bunu YÖK Başkanı olarak sarahatle dile getiriyorum.

Ailelerimiz ve öğrencilerimiz, asla tedirgin olmasın. Öğrencilerimiz, çalışma şekillerini değiştirmesin. Lise, ortaokul müfredatına sıkı sıkı sarılsınlar. Derslerine iyi çalışsınlar, iyileştireceğimiz ve yalınlaştıracağımız sistem öğrencilerimizin çalışma stillerini asla değiştirici nitelikte olmayacak.”

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından henüz resmi bir açıklama gelmemesine rağmen 2017 – 2018 eğitim öğretim yılında YGS ve LYS sınavlarının düzenlenmesi beklenmektedir. Bununla ilgili çalışmalar hızla devam ediyor.