Kulislerde Başak Demirtaş’ın adı Diyarbakır için konuşuluyor.

HDP, yerel seçim çalışmalarını hızlandırırken CHP’den gelecek bir ittifak teklifini bekliyor.

Sponsorlu

Yerel seçimler için çalışmalarına başlayan HDP, Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ı Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday gösterebileceği öne sürüldü.

Buna göre 2019’un mart ayında yapılması beklenen seçimlere yönelik, “Demokratik Muhalefet Buluşmaları” adı altında 60’ı aşkın toplantı gerçekleştirildi ve strateji belirleme adına Diyarbakır’da parti yöneticileri ile bir araya gelme kararı alındı.

HDP, Kürt ittifakının yanı sıra sol ve sosyalist oluşumlarla ve Meclis’teki partilerle de ittifak görüşmeleri yapmak istiyor.

Birgün gazetesinden Hüseyin Şimşek’in haberine göre, parti yönetimi, CHP’den yapılan “ittifak” açıklamasının ardından “bir adım atılmasını” bekliyor. Teklif geldiği anda parti yönetimi gerekli görüşmeleri gerçekleştirecek.

Kanaat önderlerine ve tanınmış isimlere de belediye eşbaşkanlık adaylığı teklifi götürecek parti yönetimi, önceki dönem Eş Genel Başkan olan Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ı da tartışıyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimi süresince eşinin cezaevinde olması nedeniyle kampanyaya aktif bir şekilde katılan Başak Demirtaş isminde uzlaşı sağlanırsa, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nden eşbaşkan adayı olarak gösterilecek.

HDP, bölge illerinde ise “Kürt ulusal birliği”ni sağlama adına ittifakların yolunu arayacak. Eylül ayında yapılan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) toplantısında, 24 Haziran seçimleri öncesinde Kürt partileri ile yapılan ittifak görüşmelerinin bir benzerinin yerel seçimlerde de “genişletilerek” yapılması konusunda görüş birliğine varıldı.

HDP, yerel seçim stratejisine ilişkin son kararını, 20 Ekim’de Diyarbakır’da yapacağı parti yönetimi toplantısında verecek.

ÖSP VE TKDP: İTTİFAKA AÇIĞIZ

Başak Demirtaş ve Selahattin Demirtaş

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP) Genel Başkanı Sinan Çiftyürek ise, ortak adaylarla HDP çatısı altında yerel seçimlere girilmesinin büyük öneme sahip olduğunu belirtti.

Çiftyürek, “Kürt siyasal hareketlerinin tümünün yer alacağı, kanaat önderlerinin de bulunduğu bir çalıştay düzenlenmeli, bu çalıştayda Kürt siyasetinin artıları ve eksileri tartışılmalı. Ardından ortak adaylar belirlenmeli” dedi.

Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi (TKDP) Genel Başkanı Mehmet Emir Kardaş da ittifak teklifine açık olduklarını ifade etti.

Kardaş, “Tek şartımız, aday gösterilecek insanların gerçekten hizmet edebilecek isimlerden oluşmasıdır” dedi.