24 Haziran’da gerçekleştirilen ve Erdoğan’ın zaferiyle sonuçlanan seçimlerin ardından gözler yeni oluşacak kabineye çevrildi.

DW’den Hilal Köylü, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın atayacağı kabinenin kimlerden oluşacağı ve nasıl çalışacağına ilişkin temel başlıkları beş soruda topladı.

Köylü’nün DW’de yayınlanan haberinden bir kısım şöyle:

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kabinede kimlere yer verecek?

24 Haziran seçimlerine MHP ile partisi AKP’nin kurduğu Cumhur İttifakı ile giren ve TBMM’de çoğunluğu MHP’yle birlikte sağlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın milletvekili olmayan isimlerden kuracağı kabinede AKP-MHP dengesini de sağlamaya çalışacağı ifade ediliyor.

Erdoğan’ın AKP vekili olarak parlamentoya giren kimi isimlerin istifa etmesini isteyeceği ve onlara yeni kabinede görev vereceği de iddialar arasında. Fakat, Erdoğan’ın tamamen parlamento dışı isimleri de kabineye taşımak istediğine ilişkin değerlendirmeler kabineye ilişkin merakı daha da artırıyor.

Ankara’da dikkatler milletvekili olan Erdoğan’ın damadı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Eroğlu ve parlamenter sistemin son başbakanı Binali Yıldırım’a çevrilmiş durumda.

Yeni kabinede kaç bakan olacak?

Bakanlar kurulu 16 isimden oluşacak. Yani mevcut sistemdeki 26 bakanlıktan 10’u elenmiş olacak.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile oluşturulacak dokuz kurul da siyaset, bilim, sağlık, gıda, enerji, eğitim başta olmak üzere birçok alanda strateji geliştirmek için çalışacak. Bu kurullara kimlerin atanacağına da Erdoğan karar verecek. Bu kurullar Yerel Yönetim Politikaları Kurulu, Sosyal Politikalar Kurulu, Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu, Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu, Hukuk Politikaları Kurulu, Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu, Ekonomi Politikaları Kurulu, Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu ile Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu olarak sıralanıyor.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi nasıl bir kabine öngörüyor?

Yeni sistemle birlikte başbakanlık makamı ve bakanlar kurulu kaldırıldı.

Yürütmenin başı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem kaldırılan kurumlara ait yetkileri hem de kendisine tanınan yeni yetkilerle donatılmış olarak sistemde en dikkat çeken isim olacak.

Erdoğan, cumhurbaşkanı yardımcılarını ve bakanları atama yetkisine sahip. Türkiye’nin yeni sistemdeki ilk kabinesini Erdoğan belirleyecek.

Kabineye girecek isimlerin parlamenter sistemde olduğu gibi milletvekili olması zorunluluğu yok. Cumhurbaşkanının ardından yeni kabine üyeleri de mecliste yemin edip göreve başlayacak.

Sistem değişikliği ile birlikte yeni hükümetin göreve başlaması için meclisten güvenoyu alması gerekmiyor.

Yeni dönemde 8 başkanlık olacak. Genelkurmay, MİT, Savunma Sanayii, MGK, Diyanet İşleri, Devlet Denetleme Kurulu gibi var olan başkanlıkların yanı sıra “İletişim” ve “Strateji-Bütçe” gibi yeni başkanlıklar da oluşturulacak.

Ekonomi yönetiminde kimler olacak?

Seçim kampanyası boyunca ekonomideki gelişmelere dikkat çekip, özellikle faizler konusunda yeterli düzenleme yapılamadığı için döviz kurunun yüksekliğinden yakınan Erdoğan’ın Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve Maliye Bakanı Naci Ağbal’a yeni dönemde nasıl görev vereceğinden öte görev verip vermeyeceği Ankara’daki temel tartışma noktalarından biri.

[Via Hilal Köylü/Deutsche Welle Türkçe]