Meksika’nın ‘Amlo’ lakaplı yeni Devlet Başkanı Andrés Manuel López Obrador, diğer devlet başkanlarının aksine çok sayıda korumayla gezmek yerine halkın kendisini koruyacağını öne sürerek koruma istemedi.

The Guardian’ın haberine göre, Meksika’nın 64 yaşındaki yeni solcu devlet başkanı Amlo gazetecilere yaptığı açıklamada, “Koruma istemiyorum, vatandaşlar bana bakar, beni korur” dedi.

Amlo, benzer bir çağrıyı da Mayıs ayında Hidalgo eyaletindeki mitingde seslendiği kalabalığa yapmış “Beni korumanızı istiyorum” şeklinde seslenmişti.

Devlet Başkanının bu kararını eleştirenler de var. Meksika’nın Ekonomik Araştırmalar ve Eğitim Merkezi’nden siyasi analist Jose Antonio Crespo ise Amlo’nun kararını “sorumsuzluk” olarak değerlendirerek şunları söyledi:

“‘Ben de herkes gibiyim, ayrıcalıklarım yok’ demek biraz demogoji yapmak oluyor. Herhangi bir vatandaş değil, o bir devlet başkanı. Ülkenin istikrarı çoğunlukla devlet başkanının güvenliği ve sağlığına bağlı.”

andres obrador ile ilgili görsel sonucu

Guardian’ın aktardığına göre Amlo’nun vaatleri şunlar:

– Mexico City’deki 19’uncu yüzyıldan kalma başkanlık sarayı Los Pinos’ta yaşamayı reddediyor. Amlo, “Nasıl olursa olsun köşkte yaşamayacağım” demişti.

– Devlet başkanlığına ait uçağı satmayı ve üst düzey yöneticilerin ülkede özel jetler ve helikopterlerle seyahat etmesini yasaklamayı vaat etti. Yeni başkan, “Bunların hepsi sona erecek … Yoksul insanlarla zengin bir hükümete sahip olamayız” dedi.

– Başkanlık maaşını ve Meksika’nın ‘altın bürokratları’ olarak bilinen yöneticilerinin maaşlarını kesmeyi vaat etti. Bunu da şu sözlerle dile getirdi:

“(Eski devlet başkanı) Pena Nieto’nun kazancının yarısını alacağım ve en alttakilerin maaşlarını yükseltebilmek için en üst kademedekilerin maaşlarını indireceğiz.. Öğretmenler, hemşireler, doktorlar, temizlik görevlileri, polis, askerler ve çiftçiler daha çok kazanacak.”