Yeni kimlik kartı başvuruları başladı. Başvuruda gereken belgeler hangileri? Kimlik kartları ne zaman dağıtılacak? Kayıp çipli kimlik kartları için ne yapılacak? Detaylar haberimizde …

Yeni kimlik kartları için Ocak 2017 itibariyle başvurular alınmaya başlandı. Yeni çipli kimlik kartı başvuruları için nüfus müdürlüklerine gidebilirsiniz.

Yeni Kimlikler İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Çipli kimlik alabilmek için “https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr” internet sitesinden, “Alo 199” çağrı merkezinden randevu alınarak veya randevusuz ilçe nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere gidilerek başvuru yapılabiliyor.

İlçe nüfus müdürlüğüne şahsen giderek başvuruda bulunma imkanı bulunmayanların başvuruları kendi adreslerinde alınabilecek.

Sponsorlu

Online randevu alarak başvuru yapmak için buraya tıklayın.

Başvuruda İstenilen Belgeler Hangileri?

Kimlik kartı başvurusu için son 6 ay içinde çekilmiş ve ICAO standartlarına uygun 1 tane biyometrik fotoğraf ve kimlik beyanı için nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı bir belgenin olması gerekiyor.

Yeni kimlik
Yeni kimlik

Başvuru Sırasında veya Kayıp Kartlar İçin İstenilen Ücret Ne Kadar?

2017 yılı kimlik kartı bedeli; kanunî bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL, değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL ve kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 32 TL’dir. Kimlik kartı bedeli başvuru sırasında tahsil edilir.

Yeni kimlik kartlarının geçerlilik süresi on yıldır.

Kayıp Kimlik Kartı İçin Ne Yapılmalı?

Kimlik kartınızı kaybettiğinizde mümkün olan en kısa sürede İlçe Nüfus Müdürlüğüne şahsen başvuruda bulunarak yeni kimlik kartı müracaatında bulunmanız gerekmektedir.

Böyle bir durumda zaman kaybetmeden Alo 199 numaralı çağrı merkezini arayarak kimlik kartınızın kaybolduğunu bildirerek pasif duruma getirilmesini sağlamanız gerekmektedir.

Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.