Resmi Gazete’de yayımlanan en son Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile, Nükleer Düzenleme Kurumu oluşturuldu, 112’ye gelen asılsız ihbara para cezası getirildi ve uyum yasaları çıkarıldı.

Yeni bakanlar yarın yemin edecek

703 sayılı KHK ile yeni dönemdeki bakanlıkların belirlenmesinin ardından bakanların yarın TSİ 15.00’te yemin edecekleri belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bugün 16.30’da yemin edecek.

Yeni bakanların bu akşam saat 21.30’da belli olması bekleniyor.

Asılsız 112 ihbarlarına para cezası

703 sayılı KHK yayınlandı. KHK’ye göre, 112 Acil Çağrı Merkezi’ni asılsız ihbarla meşgul edenlere valiliklerce 250 lira idari ceza uygulanacak.

Bazı bakanlıkların birleştirilmesine ilişkin KHK yayımlandı

Anayasa değişikliklerine uyum sağlanması amacıyla bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde ve kanunlarda değişiklik yapılmasını içeren 703 sayılı KHK, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yeni KHK’da bazı bakanlıkların birleştirilmesi yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün resmen uygulamaya sokulacak cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde, bazı bakanlıkların birleştirilerek, bakanlık sayısının 16’ya düşürüleceğini açıklamıştı.

Yeni bakanlıkların listesi şu şekilde:

Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı

KHK şu şekilde devam ediyor:

Bu Kanun Hükmünde Kararname kapsamına giren ve çalışanların, halkın, çevrenin ve gelecek nesillerin radyasyona maruz kalma riskini içeren her türlü faaliyette;

Faaliyetin bireysel veya toplumsal açıdan fayda sağlaması, Faaliyet nedeniyle maruz kalınabilecek radyasyon dozlarının, çevresel, ekonomik ve sosyal faktörler de dikkate alınarak mümkün ve makul olan en düşük düzeyde tutulması,
Faaliyet nedeniyle maruz kalınabilecek radyasyon dozlarının kurum tarafından belirlenen doz sınırlarını aşmaması ilkeleri esas alınır.

KHK’da ayrıca, “Bu Kanun Hükmünde Kararname kapsamındaki faaliyetlerde öncelikli olarak güvenlik ve emniyetin temin edilmesi esastır” denildi.