Erdoğan’ın yönetiminde olduğu Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Kanun Hükmünde Kararnamesi yayımlandı.

Milli Savunma Bakanlığı görevine getirilen Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın yerine 64 yaşındaki Orgeneral Yaşar Güler atandı.

Yeni sistemin KHK’ları yayımlanmaya devam ediyor…

Buna göre yayımlanan son KHK’ya göre Genelkurmay Başkanlığı’na Yaşar Güler, Karakuvvetleri Komutanlığı’na Orgeneral Ümit Dündar atandı.

Yaşar Güler Kimdir?

1954’te Bayburt’ta dünyaya gelen Orgeneral Yaşar Güler, 1974’te Kara Harp Okulu’ndan Muhabere Teğmen rütbesiyle mezun oldu.

1984’e kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı muhabere birliklerinde takım ve bölük komutanlığı yaptı.

1986’da Kara Harp Akademisinden mezun olarak Kurmay Subay oldu ve çeşitli karargahlarda Plan Subaylığı ve Şube Müdürlüğü görevlerini üstlendi.

Silopi’de İç Güvenlik Tabur Komutanlığı, Bosna-Hersek Türk Tugay Komutan Yardımcılığı, Başbakanlık Askeri Danışmanlığında Proje Subaylığı, NATO Güney Bölge Komutanlığında (Napoli/İtalya) Muhabere Başkan Yardımcılığı, Türk Silahlı Kuvvetleri Barış İçin Ortaklık Eğitim Merkezi Komutanlığı ve Genelkurmay Tatbikatlar Şube Müdürlüğü görevlerini yürüttü.

Orgeneral Yaşar Güler, 2001’de Tuğgeneral rütbesine terfi etti.

Bu rütbede sırasıyla 10’ncu Piyade Tugay Komutanlığı ve Genelkurmay MEBS Plan ve Koordinasyon Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu.

2005’te Tümgeneral rütbesine terfi ederek sırasıyla, MEBS Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı ve Genelkurmay Eğitim Daire Başkanlığı görevlerini icra etti.

Güler, 2009 yılında korgeneral rütbesine terfi etti ve bu rütbede sırasıyla, MSB Harita Genel Komutanlığı, 4’ncü Kolordu Komutanlığı ve Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı görevlerini yaptı.

2013’te Orgeneralliğe terfi ederek Genelkurmay 2. Başkanlığına atandı.

10 Temmuz 2018 tarihinde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla Hulusi Akar’ın yerine yeni Genelkurmay Başkanı olarak atandı.

Koruması ağlayarak Yaşar Güler’e itiraf etmiş: ‘Ben de onlardanım’

Güler’in koruması olan ve FETÖ’cü olduğunu itiraf eden Yüzbaşı Burak Akın’ın itirafı bizzat o dönemde Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Güler’e yaptığı ortaya atılmıştı.

Akın, 28 Aralık akşamı korumalığını yaptığı Org. Güler’e ağlayarak gidip, “Şimdiye kadar söyleyemedim ama ben de onlardanım” dediği öne sürülmüştü.

Çukurca’da ölüm kalım savaşı veriliyor!

2016’nın Eylül ayında Jandarma Genel Komutanı olan Yaşar Güler, özellikle Çukurca’daki operasyonla ilgili “Ölüm kalım savaşı veriliyor” açıklamasını yaparak dikkatleri üstüne çekmişti.

Güler Çukurca’da devam eden operasyonların çok şiddetli çatışmalara evrildiğini belirtmişti.