Yeni Çin çip kuralları Nvidia’ya 3 milyar dolara mal olabilir Bir hisse senedi ipucu satın alın.

Nvidia’nın yapay zeka çiplerinin Çin’e ihracatına ilişkin yeni ABD kurallarının hedefi olması muhtemel. Bu, onu ve diğer yonga üreticilerini, önemli bir teknoloji Soğuk Savaşı’nda artan gerilimlerin ortasında milyarlarca dolarlık bir galibiyete hazırlayabilir.

Yonga üreticileri, son zamanlardaki piyasa çılgınlığının özünü dönüştürebilecek yapay zeka teknolojisinin geliştirilmesinde kilit bir rol oynuyor. Nvidia (ticker: NVDA) gibi şirketler, ABD’nin Çin’in elindeki güçlü yapay zekayla ilgili endişeleri arasında, jeopolitik baskılara karşı özellikle savunmasız. Ancak ters talep dinamikleri, yatırımcıların fazla endişelenmesine gerek olmadığı anlamına gelir.

Biden yönetimi, geçen Ekim ayında açıklanan nihai kuralların genişletilmesinin bir parçası olarak yapay zekada kullanılan çiplerin Çinli müşterilere satışına ilişkin yeni kısıtlamalar getirmeyi düşünüyor. Wall Street Journal bildirdi, anonim kaynaklara atıfta bulunarak. Rapora göre iş sektörü, önce bir lisans almadan Nvidia, Advanced Micro Devices (AMD) ve diğerlerinden Çin’e ve diğer pazarlara yapılan sevkiyatları Temmuz ayı başına kadar durdurmak için harekete geçebilir.

Geçen yıl Beyaz Saray, Çin’in AI yeteneklerini kısıtlamayı amaçlayan kurallar getirdi ve Nvidia’yı Çin pazarı için çiplerinin daha düşük performanslı versiyonlarını geliştirmeye teşvik etti, ancak yeni kısıtlamaların bu çiplerin lisanssız satışını da yasaklayacağı söylendi. söz konusu.

Ne Nvidia ne de AMD, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Reklam – Devam etmek için kaydırın

Çin, yarı iletkenler için önemli bir pazar ve yeni kuralların, yapay zekaya maruz kalan şirketlere odaklanan son yatırım patlamasından en çok yararlananlardan biri olan çip stokları için büyük olasılıkla bir ters rüzgar olması bekleniyor.

Nvidia hisseleri Çarşamba günü piyasa öncesi ABD işlemlerinde %3 düşerken, AMD hisseleri %2,7 düştü. Micron Technology’nin (MU) hisseleri, Pekin’in Mayıs ayında bazı ürünlerinin önemli müşterilere satışını yasaklamasının ardından %0,8 kaybetti. Düşüşler, vadeli işlemleri takip ederek daha geniş pazar üzerinde ağırlık yarattı

READ  Banka hisseleri: Cumhuriyet'teki beş banka Salı gününden bu yana yükseldi


S&P 500

Ve


Nasdak

Düşük.

Hargreaves Lansdowne komisyoncusu analisti Susanna Streeter, “İhracat kontrolleriyle ilgili bir güncelleme bekleniyor, yatırımcılar yeni kuralların çip üreticilerinin satışları için ne kadar kısıtlayıcı olacağını değerlendirecek” dedi.
,

Çarşamba günü bir not yazdı. “Birkaç teknoloji şirketi, büyüklükleri nedeniyle Wall Street’e büyük bir darbe vuruyor, bu nedenle güvendeki herhangi bir yalpalama endekslerde yankılanıyor.”

Reklam – Devam etmek için kaydırın

Çip stoklarının yakın vadede daha fazla satış baskısı görmesi muhtemeldir. Bu aslında bu yıl şu ana kadar %185’in üzerinde artış gösteren Nvidia’daki yatırımcılar için bir fırsat olabilir.

Citi analisti Atif Malik Salı günü bir notta “Çin’in veri merkezi satışlarının bu yılki toplam 30 milyar dolarlık veri merkezi satışının %5-10’u aralığında olduğunu tahmin ediyoruz” dedi. “Genel olarak, AI talebinin bu yıl arzı geride bırakacağına inanıyoruz ve Nvidia çiplerini hareket ettirebilecek.”

Malik, Nvidia’daki satın alma notunu yineledi, ancak şirketin geçen yıl açıkladığı ve henüz güncellenmemiş olan 400 milyon dolarlık Çin satışlarının etkisi, talep arttığı için çok daha yüksek olacak. Analist, Çarşamba günü yöneticiler yapay zeka hakkında yorum yaptığında Nvidia’nın konu hakkında yorum yapabileceğini de sözlerine ekledi.

Reklam – Devam etmek için kaydırın

Daldırma satın alma fırsatı uzun sürmeyebilir veya piyasanın Nvidia’dan gelen herhangi bir güncellemeye nasıl tepki verdiğine bağlı olarak daha geniş bir pencere olabilir.

[email protected] adresinden Jack Denton’a yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir