Yeni araştırmalara göre geyik, Kovid’i insanlara birden çok kez bulaştırabilir

Hayvanlardan toplanan binlerce numunenin analizine göre, Amerikalılar COVID-19’u yüzlerce kez yabani geyiklere bulaştırdı ve insanlar geyiklerden mutant varyantları en az üç kez yakalayıp yaydı.

Analiz Pazartesi günü yayınlandı ABD Tarım Bakanlığı Hayvan ve Bitki Sağlığı Teftiş Servisi veya APHIS tarafından virüsün ABD vahşi yaşamına yayılmasını incelemek için çok yıllı bir federal çabanın ilk yılından kaynaklanıyor.

Kasım 2021’den Nisan 2022’ye kadar bilim adamları, 26 eyalette ve Washington, D.C.’de vahşi beyaz kuyruklu geyiklerden toplanan 8.830 örneği analiz ederek 282 tanesine bulaşan covid türünü test etti.

Geyiklerdeki virüs dizilerini, kamuya açıklanmış diğer örneklerle karşılaştırarak İnsan enfeksiyonlarının veritabanları Bu varyasyonların dünyadaki insanlar ve hayvanlar arasındaki yayılmasını izleyebildiler.

Daha önce enfekte olmuş insanlardan gelen öncüleri eşleştiren geyiklerde bulunan virüslerle toplam 109 “bağımsız yayılma olayı” tanımlandı.

New Jersey’deki beyaz kuyruklu bir geyiğin dosya fotoğrafı

Getty Images aracılığıyla Tayfun Coşkun/Anadolu Ajansı


Alfa, gama ve delta türleri de dahil olmak üzere bu virüslerin çoğu hala değişiyor ve geyikler arasında yayılıyor gibi görünüyor ve bu soylar, birbirini izleyen omikron türleri dalgaları tarafından gömüldükten sonra bile salgının erken dönemlerinde ölümlerde artışa yol açıyor. Tüm ülkeye hakim olun.

On sekiz numunenin “aynı pozisyonda genetik olarak yakın insan SARS-CoV-2 sekansına sahip olmadığı” bildirildi, bu da insanlarda öncü varyasyonu tespit etme çabalarını engelledi.

“Genel olarak, bu çalışma, yeni insan virüslerinin serbest dolaşan ak kuyruklu geyiklere sıklıkla sokulmaya devam ettiğini ve SARS-CoV-2 VOC’lerin ak kuyruklu geyiklerde bu varyantlar nadir hale geldikten sonra bile varlığını sürdürebildiğini gösterdi. insan nüfusu,” çalışmanın yazarları yazdı.

Üçünün de, önce bir insandan geyiğe ve sonra geyikten tekrar insanlara, başka bir sözde “geri tepme” ile benzersiz bir bulaşma modeliyle eşleşen mutasyonları vardı. Bu geri tepme türlerinden ikisi Kuzey Carolina’da ve biri Massachusetts’teydi.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ile yapılan bir araştırma, bu ayırt edici geyik mutasyonunun bir varyantı ile enfekte olmuş üç kişinin yanı sıra aynı suşla enfekte olmuş bir avuç hayvanat bahçesi aslanı buldu.

İnsanların hiçbiri geyik veya hayvanat bahçesi ile yakın bir ilişkisi olduğunu iddia etmedi.

Zoonotik hastalıklar

APHIS araştırmacıları çalışıyor Pek çok Amerikan yaban hayatı türü arasında ak kuyruklu geyik, virüs mutasyona uğradığında uzun süreler boyunca sözde “rezervuar türü” gibi davranabilir mi? geyikler arasında yayıldı.

Önceki rapor Kanada’daki bilim adamları Geyiklerden insanlara bulaşan “oldukça farklı bir SARS-CoV-2 soyu” tespit edildi.

Virüs insanlar ve vahşi yaşam arasında yayılırken, hükümet bilim adamları bunun hayvanları nasıl etkileyebileceği konusunda endişeli.

Missouri Üniversitesi profesörü Xiu-Feng Wan bir haber bülteninde, “Geyik rutin olarak insanlarla etkileşime giriyor ve genellikle insan ortamlarında – evlerimizin, evcil hayvanlarımızın, atık sularımızın ve çöplerimizin yakınında bulunuyor” dedi. kurtuluş Sonuçları duyurmak.

Makalenin yazarları, geyikler arasında önceki sığır tüberkülozu salgını gibi, insanlar ve geyikler arasında yayılan diğer hastalık örneklerine işaret etti. Bu bağlıydı Michigan’daki yabani geyik popülasyonlarını artırmaya yönelik yerel “tamamlama” çabaları için.

CDC daha önce Amerikalıları, her ikisi de bulaşmayı azaltan vahşi yaşam ve atıklarıyla yakın temastan kaçınmaya çağırdı. SARS-CoV-2’nin Diğer sözde tehlikelilerin yanı sıra Zoonotik hastalıklar İnsanlar ve hayvanlar arasında yayılır.

Wan, “SARS-CoV-2 veya herhangi bir zoonotik hastalığın vahşi yaşam popülasyonlarında devam etme ve gelişme potansiyeli, benzersiz halk sağlığı riskleri oluşturabilir.” Dedi.

READ  Chris Rock, 'seçici öfke' ile mücadele ediyor ve canlı Netflix özel programında Oscar tokatını ele alıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir