Yellen, Jeopolitik Gerilimlere Rağmen Daha Fazla ABD-Çin Ticareti İçin “Geniş Alan” Dedi

ABD-Çin ilişkileri güncellemelerini ücretsiz alın

Güvenlik gerilimlerine rağmen Janet Yellen, iki güç arasındaki sürtüşmeyi hafifletmeyi amaçlayan Pekin ziyareti sırasında ABD ve Çinli şirketlerin ticaret ve yatırımı artırmaları için “muazzam bir alan” olduğunu söyledi.

Çin Ekonomi Çarı He Lifeng ile Pekin’deki Daoyudai Eyalet Konukevinde yaptığı görüşmenin başında konuşan ABD Hazine Bakanı, iki ülke ekonomisinin “geniş bir bölümünün” birbiriyle bağlantılı olması gerektiğini söyledi. Her iki hükümet için de tartışmasız.

Yellen, “Son gerilimlere rağmen, 2022’de iki yönlü ticarette rekor kırmış olmamız, şirketlerimizin ticaret ve yatırım yapmak için bolca alana sahip olduğu anlamına geliyor” dedi.

Konukevinin devasa bir odasında kendisine ve ekonomi ekibine hitap ederken Yellen, Pekin ve Washington’a makroekonomi ve finansal istikrar da dahil olmak üzere iletişimi iyileştirme çağrılarını yineledi.

Yellen, “Karmaşık bir küresel ekonomik görünümün ortasında, en büyük iki ekonominin yakın etkileşime girmesi ve çeşitli zorluklar hakkında görüş alışverişinde bulunması için acil bir ihtiyaç var” dedi.

Yaklaşık beş saatlik görüşmelerinin ardından Yellen ve ekibi, Cumartesi akşamı Yellen ve diğer üst düzey Çinli yetkililerle yemek yedi.

Yellen’in Pekin ziyareti, Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’in Çin’e seyahat eden ilk Biden yönetimi kabinesi yetkilisi olmasından haftalar sonra geliyor. Geziler, on yıllardır en düşük seviyelerine inen ilişkileri istikrara kavuşturma çabasının bir parçası. Daha önceki bir girişim, Çin’in Kuzey Amerika üzerinde bir casus balonu uçurmasının ardından raydan çıktı.

Yellen, Pekin’i Biden yönetiminin ABD teknolojisinin Çin ordusuna yardım etmek için kullanılmasını önlemek için aldığı güvenlik önlemlerine aşırı tepki vermemeye çağırırken iletişimin iyileştirilmesi çağrısında bulunarak ince bir çizgide ilerlemeye çalıştı.

READ  Antony Blinken casus balonu Çin ziyaretini iptal etti | ABD dış politikası

“ABD, ulusal güvenliğimizi korumak için hedefli eylemlerde bulunacak. Bu eylemler konusunda fikir ayrılığına düşsek de, bu anlaşmazlık, özellikle iletişim eksikliğinden kaynaklanan yanlış anlaşılmalara yol açabilir ve bu da ikili ekonomik ve finansal ilişkilerimizi gereksiz yere kötüleştirebilir” dedi.

Cumartesi günü erken saatlerde Yellen, Çinli iklim finansı uzmanlarıyla bir araya geldi. Toplantısında, dünyanın en büyük iki sera gazı yayıcısı ve yenilenebilir enerjide en büyük yatırımcıları olan ABD ve Çin’in “ortak bir sorumluluğu var . . . yol göstermek”.

Yellen, “Çin, Yeşil İklim Fonu ve İklim Yatırım Fonları gibi çok taraflı iklim kurumlarını bizimle ve diğer donör hükümetlerle destekleseydi, bugün olduğundan daha büyük bir etkimiz olabilirdi.” dedi.

Başkan Joe Biden’ın iklim değişikliği özel temsilcisi John Kerry’nin Çin’i ziyaret edecek bir sonraki üst düzey ABD yetkilisi olması bekleniyor.

Yellen’ın onunla görüşmesi, genel olarak onun dört günlük ziyaretinin en önemli kısmı olarak kabul ediliyor.

En uzun toplantı olmasının yanı sıra ekibine, Çin dışında nispeten tanınmayan ve Başkan Xi Jinping’in koruyucusu olan He hakkında bilgi edinme şansı verdi. Mart ayında rolü üstlendiğinden beri Çin devlet medyasında düşük bir profil tuttu.

Başbakan Yardımcısı olarak atandı ve Çin’in ekonomik kralı olarak Liu He’nin yerini aldı. Liu, yurt dışında merkez bankası ve maliye bakanlığında teknokratlara nezaret ettiği için saygı görse de, Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonunda devlet planlamasından sorumlu deneyime sahip.

Yabancı yatırıma daha fazla açık olmayı savundu, ancak Xi’ye bağlı bir kişi olarak Pekin’in devlete ait işletmelerin elinde daha fazla kontrolü pekiştirme eğilimini geri püskürtmesinin pek olası olmadığına dair endişeler var.

Toplantıya Çin Merkez Bankası Başkanı Ban Gongsheng de katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir