YDS’ye nasıl hazırlanmak gerekir? – YDS Rehberi

Bu içerikte YDS’ye hazırlık sürecinde size rehber olacak bazı bilgiler derledik.

Temelde YDS Sınavı okuma ve anlama üzerinedir. Konuşma yazma ve dinleme becerileri önemsenmeyen bir sınavdır.

Bu yüzden YDS Sınavının dil becerisini tam anlamıyla ölçüp ölçmediği tartışılan bir noktadır ve sınavın bu özelliği dil bilenlerin dahi özel olarak YDS formatında dile çalışması gerekliliğini doğurmuştur.

Metodik açıdan sınav çalışma sürecinde ezber önem kazanıyor. Bunun yanı sıra dilde okuma ve anlama ölçümü yapan sınav komisyonu entelektüel seviyeyi de sınava girdiğiniz dilden entelektüel seviyenizi de ölçüyor.

Sponsorlu

YDS sınavı hakkında bilinmesi gerekenlere buradan bakabilirsiniz.

Sınav hakkında biraz bahsettikten sonra sınavın dil ölçmede yeterliliğine karşı açık olan tartışmaları bırakıp sınava hazırlanmaya karar verenler için başarılı olmanın adımlarına geçelim

Kursa gitmeyi planlıyorsanız başlamadan önce birçok kursla görüşün. Size dil seviyenizi sorup başlatanları değil de sınava tabi tutanlar arasından seçim yapın. Aynı seviyeye sahip adaylarla aynı sınıfta olacağınızdan emin olun.

Kursa gitmek için şartlarınız uygun değilse YDS hazırlık videoları internette çokça bulunuyor ya da YDS hazırlık setleri. Bunlardan birine sahip olarak kendiniz çalışarak da sisteminize güveniyorsanız başarılı olabilirsiniz.

Kursa gitmenin en büyük avantajı motivasyonun bozulmamasını sağlamaktır. Kursa gitmediğinizde de bunu başarabiliyorsanız tek çalışmak daha avantajlıdır. Eksiklerinizin farkında olarak çalışır ve vakit kaybetmezsiniz.

Kurslar çoğu zaman vakit kaybıdır. Fakat yukarıda belirttiğimiz gibi YDS mantığını kavrayarak çalışma yapınız. Normal bir dil seviye belirleme sınavı değildir.

İnternetten sahip olacağınız video setleri seçimi konusunda kullanıcı yorumlarını incelemeyi ihmal etmeyin.

YDS

Setlerinizi aldınız ve çalışmaya başladığınızı varsayarsak bunun yanında uygulanması gereken önemli adım konu arkasına çözülecek mini testler. Eksiklerinizi görüp dönüş yapmak başarının anahtarıdır. Ayrıca geçmiş bulunduğunuz konularla da alıştırma yapmayı ihmal etmeyin unutma olasılığınızı sıfıra indirin sürekli yapılacak tekrarla.

Tüm konuları çalışmayı bitirdiğinizde artık sıra bol deneme çözmeye geldi. Konuları biliyorsunuz fakat süreyle kendinizi naıl ayarlamanız gerek ve üst üste sorulara katlanabilme sabrı geliştirmeniz açısından 180 dakika bulunduğunuz yerden kalkmadan sorulara odaklanın.

Bu adımları atlatıp her denemede eksiklerine yoğunlaşıp bir dahaki denemede aynı hatayı yapmayanlar için mükemmel bir başarı kesinlikle sağlanacaktır.

Unutmadan Çözümlü Çıkmış Sorular kitabı denemelere başladığınız zaman edinin ve eski yıllardan çözmediğiniz tek soru dahi kalmaması deneme çözerken de sınavın mantığındaki soruları tanımanıza yardımcı olur.