Sınav kağıdı

Bu içerikte YDS’ye girmeyi planlayan adaylar için YDS sınavı hakkında bilinmesi gerekenlerden bahsettik.

Üniversite mezunu yada üniversite öğrencisi olan ve Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça alanına girecekler için yılda iki kez yapılan ve ilkbahar dönemi sınavı için Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish Dili), Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch Dili), İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca (Ukraince) ve Yunanca dillerinden oluşan YDS sınavı ÖSYM’nin YÖK kararı ile yaptığı bir Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit sınavıdır.

Sınavın geçerliliği kamu kurum ve kuruluşlarının yanında özel sektör ve üniversitelerde de sağlanmıştır.

2017 Sonbaharı için 26 Temmuz -3 Ağustos tarihleri arasında başvurusu yapılmış olan YDS sınavı 17 Eylül 2017 saat 10.00 ‘da başlayacak olup sınav süresi 180 dakikadır.

Sponsorlu

Adayların sınav giriş belgelerini ve başka fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini yanlarında bulundurmaları zorunludur. Bir saat öncesinde sınav yerinde olunmalıdır.

YDS Sınav Giriş Belgesi Nasıl Alınır?

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden TC ve aday şifresi ile giriş yapılır. Sonrasında başvurdukları YDS sınavına girerek tüm detaylara ulaşabilir ve bu belgeyi çıkartarak YDS sınavı giriş belgesine sahip olabilirsiniz.

Toplamda 80 soru barındıran sınavda seviye tespiti şu şekilde yapılıyor:

Yabancı dil seviyesi tüm adaylar için geçerli olmak üzere 100 tam puan üzerinden,

90 – 100 arasındaki puanlar (A) seviyesi,
80 – 89  arasındaki puanlar  (B) seviyesi,
70 – 79  arasındaki puanlar  (C) seviyesi,
60 – 69  arasındaki puanlar  (D) seviyesi,
50 – 59  arasındaki puanlar  (E) seviyesi.

yds

YDS Puanını Kimler Kullanabilir?

  • Doçent, doktora ve sanatta yeterlik adayları.
  • Yüksek lisans programlarına girecek lisans programı mezunları.
  • Lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıfta okuyan öğrencilerden, yüksek lisans ya da doktora öğrenimi görmek isteyenler.
  • Yabancı dil tazminatı almak isteyen kamu personelleri ya da yurtdışı görev vs. nedeniyle yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyenler.
  • Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) ya da Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavına (DUS) girecek olan adaylar.
  • Kamu personeli olmak amacıyla KPSS’ye girecek adaylardan, çalışmak istedikleri kamu kurumunun talebi doğrultusunda yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyenler.
  • Herhangi bir kamu kurumunda çalışmıyor ya da çalışmayı amaçlamıyor olsa da, yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyen üniversite ya da yüksek okul mezunları.

Öğrenci olup girenlerin sınav puanlarını kullanıp kullanamayacakları bilgisini edinmeleri gerekir. Doçent adaylarının en az 65 doktora ve sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak adayların en az 55 puan almaları gerekir. Bilim sanat alanı ilgili dili olanlar başka bir dilden girmek zorundadır.

YDS’ye nasıl hazırlanmak gerekir? – YDS Rehberi için buraya tıklayın!

yds

YDS Sınav İçeriği Hakkında

Sınavda gramer, kelime bilgisi ve girdiği yabancı dilde anlama ve tercüme yeteneklerini ölçme değerlendirme soruları bulunmaktadır. Çeviri için olan metinler 150-200 kelime arasında değişmektedir. Sınavda sözlük ya da sözlük görevi gören araçlar kullanılması yasak olup sınav çoktan seçmeli sorulardan oluşur.

YDS sınavına girdikten sonra puanınızın geçerlilik süresini başvuru yapılan kurum belirleyecektir.

Bu içerikte en iyi yabancı dil uygulamalarını öğrenip sınava kadar kendinizi geliştirebilirsiniz.