Bu içerikte Alman Kurdunun özellikleri ve Yavru Alman Kurdu nasıl seçilir? gibi soruların cevaplarını derledik.

Alman Çoban Köpeği olarak isimlendirilmiş köpek cinsini Türkiye’deki çoğu kişi Alman Kurdu olarak bilmektedir.

Dünya’daki köpek ırkları arasında en popüler olan köpek ırkı Alman Çoban Köpeğidir. Türkiye’de bilinen adıyla Alman Kurdunun çok tercih edilmesinin başlıca sebepleri; fiziksel güzelliği ve mükemmele yakın bir karakter yapısının olmasıdır.

Alman Kurdu tavsiye edilebilecek köpek ırklarının başında gelmektedir.

Sponsorlu

Alman Kurdunun Kişisel Özellikleri: Karakteri

Karakter yapısına kısaca bir göz attığımızda, mükemmel bir aile köpeği olduğunu görüyoruz.

Sosyal ve zeki olan mizacı çok kolay eğitim almasını da sağlıyor. 4-5 yaşında bir çocuğu çekinmeden yanlarına bırakabilirsiniz. Emin olun Kurt, çocuk olduğunun bilincinde olacaktır. Çocuğa zarar vermek bir yana dursun gelebilecek zararlardan da onu canı pahasına koruyacaktır. Aynı zamanda çocuğunuz sabrı tükenmek bilmeyen bir oyun arkadaşına sahip olacaktır.

Sakin bir dost gibidir ve asla düşmanca davranmaz.

Aileci ve sosyal karakteri yanı sıra Alman Çoban Köpeği gayet güvenilir bir bekçi köpeği de olabilir.

Dikkatli, her daim tetikte, korkusuz ve hevesli olup, neşeli, itaatkar ve öğrenmeye de isteklidir. Büyük sadakat ve cesaretleriyle de ön plana çıkarlar. İçgüdüsel yapısı bakımından bir alan koruma ve şahıs koruma özelliği olan Alman kurdu, doğru bir eğitime tabi tutulup bu özellikleri pekiştirilirse ortaya mükemmel bir koruma köpeği çıkacaktır.

Eğitimli Alman Kurdu

Alman Kurdunu diğer köpek ırklarından üstün kılan en önemli özellik; dengeli olan karakterleridir.

Sosyallik ve bekçilik özellikleri bir terazinin iki kefesine yerleştirilecek olsa, bunlardan biri arttığı zaman diğeri aynı oranda düşecektir.

Örneğin; bir Rottweiler cinsi köpek mükemmel bir bekçi köpeği olabilir ama çocuğunuzla yalnız bırakmazsınız. Alman Çoban köpeği çocuğunuza karşı bir Golden kadar sevecen olur, eve girecek bir hırsıza karşı Rottweiler kadar sert olabilir.

Alman Kurdu

Öte yandan bu köpek çok zeki olduğundan ve çok çabuk öğrendiğinden K9 köpeği olarak polis birimleri tarafından da yetiştirilir. Arama ve kurtarma hizmetlerinde yani askeri alanlarda da kullanılır.

Alman Kurdu K9, Schutzhund (Davranış Testi), izleme, itaat, çeviklik gibi pek çok köpek etkinliğinde de başarı yakalamıştır.

Ayrıca hassas bir burna da sahiptir. Uyuşturucuların ve davetsiz misafirlerin kokusunu alabilir, madenlerde patlama riskine karşı önceden uyarıda bulunabilir veyahut yerin 4.5 m altındaki borularda oluşan gaz sızıntılarını haber verebilir.

Yavru köpeğinizin hayatındaki tek ve en önemli şeyin siz olduğunuzu hiç bir zaman unutmayınız. Çünkü yavrunuz sizi seçmedi onu siz kendiniz için seçtiniz.

Yaptığı hatalarda onun suçunun olması durumunda bile kesinlikle cezalandırmayın. Çünkü bu cezayı hiç bir zaman unutmazlar.

Yavru Alman Kurdu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alacağınız Yavru Alman Kurdunun seceresinin olmasına, genetik ve karakter olarak geçmiş kuşaklarına bakılması en önemli noktalardan biridir. Yukarıda belirttiğimiz bütün bu özellikler sadece safkan bir Alman Çoban köpeğinde görülür.

Bu köpek cinsini iyi bir üreticiden almalısınız. Soy ağacında (Seceresinde) baba, dede ve büyükbabanın iyi eğitimli köpek olmaları alacağınız köpeğin onlara benzemesinden de genetik olarak sağlam bir garanti olmaktadır.

Seçim yaparken ikincil önemli kriter ise yavruda stop, sağrı, arka adımlar, göğüs, anatomi, göz rengi olmalıdır. Gözlemi yaparken işin ehli bir göz tarafından kontrol edilmesinde fayda vardır yani sadece sevimli olması bizim için yeterli olmamalıdır.

Yavru Alman Çoban Köpekler

Bir yavru seçerken o yavrunun 10 aylıkken nasıl olabileceğini babaya ve özellikle dedelere ne kadar benzeyeceği düşüncesiyle hareket edip ona göre karar verilmelidir. 

Hiç bir şekilde seceresiz köpek almamalısınız. Size şecere yerine aşı kartı gösteren uyanıklara karşı da dikkatli olup mutlaka alacağınız köpeğin 5 kuşak geriye doğru anne ve babalarını onlarında büyük dede ve büyük annelerine bakmalısınız.

Yavru Alman Kurdu Fiyatları

Alman Kurt Köpeğinin fiyatları anne ve baba seceresine göre çok farklılık gösterebilmektedir.

Secereli bir yavru alman kurdu 1500 ila 9000 lira arasında bir fiyatla alınabilir.