Suudi Arabistan’da kadınlara uygulanan motorlu taşıt kullanma yasağının kalkması ardından ülkenin çeşitli yerlerinde kadınlar araç başına geçti.

Bir Suudi güvenlik yetkilisi trafiğin normal aktığını ve olağanüstü bir durumla karşılaşılmadığını belirtti.

Kadınlara araç kullanma izni bu gece yarısı yürürlüğe girdi.

Kadınlar sosyal medyada direksiyon başındaki resimlerini paylaştı. El Huberli adlı bir kadın Twitter hesabına “Ne kadar güzel bir sabah” mesajını düşerken, bir diğeri de “coşku ve mutluluğu bir arada yaşadığını” ifade etti.

Suudi Arabistan’daki üç milyon kadının ehliyet alarak 2020 yılına kadar kendi kullandığı araçla trafiğe çıkabileceği düşünülüyor.

Krallığın birçok şehrinde kadınlar için özel sürücü kursları başlatıldı. Ayrıca Harley Davidson’uyla gezinti yapabilmek için motosiklet eğitimi alan kadınların da arttığı belirtildi.

Suudi Arabistan’da yıllardır kadınların otomobil kullanmasının “eşlerini aldatmalarına” ve “günah işlemelerine” yol açacağı öne sürülmekteydi.

Suudi Arabistan’daki yasakların kalkmasında petrol gelirlerindeki düşüşün yol açtığı ekonomik durgunluğun rol oynadığı düşünülüyor. Kadınları iş hayatına kazandırmayı hedefleyen Riyad yönetimi kadınların milli gelire katkısının 2030 yılına kadar 90 milyar doları bulacağını öngörüyor.

Bir senedir Suudi Arabistan’ın ‘güçlü adamı’ olan Veliaht Prens Muhammed bin Selman sinema ve konser yasağını da kaldırıp, ılımlı İslam’a geçiş yolunda olduklarının sinyalini vermişti.