Yalova’da deniz suyunun yaklaşık 25 metre çekilmesinin depremle ilgisinin bulunmadığı, bunun meteorolojik bir durum olduğu aktarıldı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü: “Konunun uzmanı akademisyenler deniz çekilmesinin depremle ilgili değil meteorolojik bir durum olduğunu belirtmiştir. Bu konu yakından takip edilmektedir”

Öte yandan, AFAD, kasırga öncesinde alınması gereken önlemlere ilişkin de bilgi verdi.

Sponsorlu

“Tropik fırtınanın gelmesine 18-36 saat kala fırtına güncellemelerine  ve acil durum talimatlarına hızlı erişim için internet erişiminizin olduğuna emin  olun.

Evinizin dışında tehlike yaratabilecek nesneleri kaldırın. (Bahçe  mobilyası, çöp kutuları gibi), evinizdeki tüm pencereleri kapatın. Hava durumu güncellemelerini ve acil durum talimatlarını almak için  televizyon ve radyonuzu açın. Cep telefonunuzu şarj edin.”

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, incelemeler sonucu Çiftlikköy ilçesi sahilinde yaklaşık 20-25 metre bir deniz suyu çekilmesi olduğu, Altınova bölgesine doğru bunun 1-2 metrelere kadar düştüğünün görüldüğü aktarıldı.

‘MEVSİMSEL BİR OLAY’

Kocaeli sahilinde de yaklaşık 1-2 metre çekilme olduğunun belirlendiği aktarılan açıklamada, bölgede bu durumun bir haftadır devam ettiği bildirildi.

Çekilmenin mevsimsel gerçekleşen bir olay olduğu vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Çekilme sonucunda çevresel açıdan bir kirlilik tespit edilmemiş ve herhangi bir kirlilik ihbarı alınmamıştır. Konuyla ilgili Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ile yapılan görüşmede ilimizde bir deprem hareketliliği olmadığı bilgisi verilmiş ve deniz çekilmesi, hayvan davranışları ve benzeri 50 farklı olayla deprem arasında bir ilişkinin olup olmadığı hususunun net olarak açıklanamadığı ifade edilmiştir. Konunun uzmanı akademisyenler deniz çekilmesinin depremle ilgili değil meteorolojik bir durum olduğunu belirtmiştir. Bu konu yakından takip edilmektedir.”

AFAD’dan son dakika tropik fırtına uyarısı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), beklenen “tropik fırtına” konusunda vatandaşlara uyarıda bulundu.

AFAD, fırtına öncesinde alınması gereken önlemlere ilişkin şu  bilgileri verdi:

“Tropik fırtınanın gelmesine 18-36 saat kala fırtına güncellemelerine  ve acil durum talimatlarına hızlı erişim için internet erişiminizin olduğuna emin olun.

Evinizin dışında tehlike yaratabilecek nesneleri kaldırın. (Bahçe  mobilyası, çöp kutuları gibi), evinizdeki tüm pencereleri kapatın. Hava durumu güncellemelerini ve acil durum talimatlarını almak için televizyon ve radyonuzu açın. Cep telefonunuzu şarj edin.”