Sosyal medyada başta Cemil Bayık ve Murat Karayılan olmak üzere bazı örgüt mensuplarının yakalandığı yönünde iddialar gündeme gelmeye başlamıştı.

Bir süredir sosyal medyada dolaşan iddialara ilişkin örgüt yöneticilerinden üst üste açıklamalar geldi.

PKK’ya yakınlığıyla bilinen ANF NEWS’e konuşan PKK yöneticilerinden Cemil Bayık ve Mustafa Karasu, son günlerde sıkça konuşulan Kandil operasyonun ilişkin açıklamalarda bulundu.

ANF’ye görüntülü olarak röportaj veren Bayık, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef aldı.

Kandil Operasyonu 

TSK’nın sürekli olarak Kandil’i havadan bombaladığını ifade eden Bayık, bunun yeni bir şey olmadığını bölgenin daha önceden beri düzenli olarak havadan bombalandığının altını çizdi.

Bayık, Türk ordusunun Kandil’e yönelik operasyonuna ilişkin ise, “Türk ordusu karadan Kandil’e gelemez, bu mümkün değildir. Gelirse de sonuç alamaz” dedi.

Türkiye’nin bir baskın seçime gittiğini sözlerine ekleyen Bayık, Kandil operasyonunun seçim öncesi gündeme getirilmesine ilişkin ise “Türkiye, büyük yalan, baskılar ve şantaj ortamında baskın seçimlere gidiyor. Tayyip Erdoğan, birkaç gündür miting meydanlarında büyük yalanlar söylüyor. Toplumu bu temelde aldatmaya ve milliyetçiliği, şovenizmi, faşizmi ayağa kaldırarak seçimleri kazanmaya çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

Cemil Bayık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın miting meydanlarında söylediği “Biz Kandil’i vurduk 20 uçakla 10 tane önemli noktasını vurduk. İkinci operasyonda bunların liderler toplantısını yakaladık ve 35 tane önemli ismi orada bitirdik” ifadelerine ilişkin ise “Birkaç gündür sürekli miting meydanlarında Kandil’i bombaladıklarını, hemde güya yönetimimizin toplantı halinde iken bombalandığını ve 35 arkadaşın öldürüldüğünü söylüyor. Bu tamamen yalandır. Tamamen yalana dayalı bir propaganda yürütüyor.” şeklinde yanıt verdi.

Bayık, daha sonra sözlerine şunları da ekliyor: “Türk medyası da bu açıklamaları doğruymuş gibi veriyor. Hangi basın veriyor, Erdoğan’a bağlı olan, onun talimatı ile hareket eden basın bunu veriyor. Her şeyden önce basının ilkelerine, ahlak ve kurullarına uyması gerekiyor. Ama görüyoruz ki Türkiye’deki basın büyük oranda Erdoğan’a hizmet ediyor. Erdoğan hangi yalanı söylüyorsa onu hemen manşetlere çıkarıyor. Televizyonlarda, radyolarda bunu işliyor. Böylelikle toplumu aldatmaya çalışıyorlar.”

Bayık, Kandil operasyonuyla ilgili son olarak şunları söylüyor: “Herkes biliyor, Kandil sürekli bombalanıyor. Şimdiye kadar defalarca bombalandı. Hemde çok sayıda uçakla bombalandı. Kandil yeni bombalanmıyor. Fakat sanki yeni bombalanıyormuş gibi bir hava yaratılıyor. Yine sürekli ‘Kandil’e yaklaştık, girdik, şu kadar kilometre kaldı artık sonuç alacağız’ biçiminde sürekli basında haberler yayıyorlar. Şimdiye kadar karadan Kandil’e gelmiş değiller. Ama sürekli uçaklarla bombalamalar yapılıyor, bu bir gerçektir. Şimdiye kadar hiç bir sonuç alamadıklarını kendi yalanlarından da insan rahatlıkla görebilir.”

24 Haziran Seçimleri

Cemil Bayık, konuşması sırasında sözü 24 Haziran’da yapılacak olan erken seçime de getiriyor.

Bayık, Erdoğan’ın yalan söyleyerek toplumu kandırmaya çalıştığını öne sürerek, “Toplumu aldatmaya çalışıyor. Yalanla, aldatmayla kendi iktidarını güya korumaya çalışıyor.” ifadelerini kullanıyor.

Bayık sözlerine şunları da ekliyor: “İşte HDP’nin kazanmaması için kendi elemanlarına İstanbul’da gizli talimatlar veriyor. Toplantılar yapıyor. Anadolu Ajansı’na ‘yüzde 52 oy alarak seçimleri kazandığımıza dair haber yapın, yayabilirsiniz, söyleyebilirsiniz’ diyor. Suruç’ta yurtseverler katledildi. Bu katliamı PKK, HDP yaptı diye sürekli propaganda yaptılar.”

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Sosyal medyada başta Cemil Bayık ve Murat Karayılan olmak üzere bazı örgüt mensuplarının yakalandığı yönünde iddialar gündeme gelmeye başlamıştı.

Söz konusu iddialarda Selahattin Demirtaş’ın kardeşi Nurettin Demirtaş’ın Erdoğan’ın bahsettiği ’35 yöneticiyi vurduk’ açıklaması hatırlatılarak Nurettin Demirtaş’ın bu saldırıda öldürüldüğü öne sürülüyordu.