ABD merkezli Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) militanlarının Fırat’ın doğusundaki operasyonları terk ederek Türkiye’nin Afrin operasyonuna karşı koymak için Afrin’e geçtiğini, Amerikalı yetkililerin ise SDG’nin dağılmasından endişe ettiğini abonelerine aktardı.

WSJ’den Nancy A. Youssef’in haberine göre YPG’nin çoğunluğunu oluşturduğu SDG’nin yüzlerce savaşçısı, Suriye’nin doğusunda IŞİD’den temizlenen bölgeleri terk edip Türkiye’nin harekatına karşı koymak için Afrin’e gitti.

ABD yönetiminden yetkililere dayandırılan haberde ayrıca, “Amerikalı yetkililer yüzlercesinin ayrıldığını söylüyor ve daha fazlasının gitmesinden korkuyor” ifadesi yer alıyor.

Washington’da Afrin nedeniyle SDG’nin dikkatinin IŞİD’den uzaklaşmasından endişe edildiği kaydedilerek şu yorumlar yapıldı:

”Şimdi SDG’nin bazı üyeleri ayrılmaya başlamışken, yetkililer, bu grubun dağılmanın eşiğinde olmasından endişe ediyor. Bu kişilerin gidişi Amerikan ordusu açısından, IŞİD’le savaşta desteklediği ve silahlandırdığı savaşçıların, bir müttefik ve NATO üyesi olan Türkiye’ye karşı mücadeleye hazırlanması anlamına da geliyor. Şu an için IŞİD’le savaşı terk eden ABD destekli savaşçıların sayısı kısmen düşük, ama askeri yetkililer daha büyük birliklerin SDG’yi terk etmesiyle bu sayının artmasından endişe ediyor.”

‘Yüzlerce Kürt Afrin’e Gitti’

SDG çatısı altında IŞİD’le savaşmış Süryani Askeri Konseyi’nin hafta sonunda Twitter’dan ‘Afrin’e takviye gönderme’ açıklamasına dikkat çekilirken SDG’nin çok sayıda Kürt üyesinin de bu yönde karar aldığı ifade edildi.

Buna göre “ABD’li yetkililer, Suriye’nin doğusundan toplamda yüzlerce Kürt ve Süryani savaşçının, Türkiye’nin Kürtlerden alma çabasına karşı çıkmak amacıyla Afrin’e gittiğini söyledi”.

Washington merkezli Savaş Çalışmaları Enstitüsü’nden Suriye uzmanı Jennifer Cafarella, gazeteye şu değerlendirmeyi yaptı: “Türkler SDG’yi bölgeyi istikrara kavuşturma görevini yerine getirmesini ve IŞİD karşıtı operasyonlara odaklanmasını engelleyecek şekilde bir bölgesel savaşa çekiyor.

Cafarella, IŞİD sonrası dönemde SDG’nin birarada tutulmasının zor olduğuna dikkat çekerek “Bu durum kaçınılmazdı. ABD, Suriye’deki diğer savaşların kendisinin dahil olmak istediği savaştan ayrı tutulabileceği umuduyla sahada tek bir meseleye odaklanan, safça bir strateji izliyordu” ifadelerini kurdu.

KOALİSYON YALANLADI

WSJ’nin görüştüğü ABD liderliğindeki IŞİD karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Ryan Dillon ise “SDG’nin dağıldığına dair bir şey görmedim veya duymadım” demekle yetindi.

[Via Wall Street Journal]