Türkiye’de bazı zamanlarda sosyal medyaya girişlerde büyük sıkıntılar yaşanıyor. Peki bu sıkıntıların nedeni ne? Whatsapp, Twitter, Facebook ve YouTube nasıl kısıtlanıyor?

İnternet sağlayıcı firmaların hemen hepsi sorunun kendilerinden kaynaklanmadığını belirten açıklamalar yapıyor. Kullanıcılar operatörlere müşteri hizmetlerinden ulaşmaya çalışınca otomatik ses kayıtlarıyla karşılaşıyor. Operatörler ses kayıtlarında sosyal medya sitelerinde yaşanan sıkıntının kendilerinden kaynaklanmadığını ifade ediyor. Fakat Whatsapp, Twitter, Facebook ve Youtube’de yaşanan problemlerin kaynağı mobil ağlar.

BBC Türkçe’ye açıklamalarda bulunan Dağhan Uzgur, internette yaşanan kısıtlamaların mahkeme kararı olmaksızın yapılan ve “boğaz sıkma” olarak tarif edilen bir durum olduğunu belirtiyor. Bu tabir genellikle bazı sitelerin erişiminin yavaşlatılmasında kullanılıyor.

Uzgur, “Şu an interneti yavaşlatarak insanların interneti kullanmaması yönünde bir uygulama yapılıyor. Ana operatörlere giden bir karar ile yavaşlatma eğilimindeler. Whatsapp’ta ise yavaşlatma olamayacağı için o hiç çalışmıyor” ifadelerini kullandı.

Sponsorlu

Uzgur bunun bütün interneti daraltma şeklinde yapılmadığını, insanların etkileşime girebileceği yüksek kullanıcı sayısı olan sitelere doğru yapılan bir yavaşlama olduğunu vurguluyor.

Bunun nasıl yapıldığını ise şöyle açıklıyor:

“O sitenin IP adreslerine doğru bir trafik başlattığınızda bir hat limiti uygulanıyor. O web sitesini açmak için gerekli olandan daha düşük bir internet erişimine sahip olduğunuz için sayfa yüklenemez hale geliyor. Bunun teknik adı, literatürdeki adı boğaz sıkma. Bireysel haberleşmenin durdurulması amaçlanıyor.”

Sosyal Medya siteleri
Sosyal Medya siteleri

PEKİ BU SORUNU VPN İLE AŞMAK GÜVENLİ Mİ?

Türkiye’de bazı zamanlarda uygulanan erişim kısıtlamalarına karşın kullanıcılar VPN hizmetlerini kullanmaya başlıyor. VPN aracılığıyla yavaşlatılan veya erişimi kısıtlanan sosyal medya sitelerine girebilirsiniz.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken başka bir hususta kişisel verilerinizin ücretsiz VPN firmaları tarafından kullanılma ihtimali. Ücretli bir şekilde güvenli hizmet veren VPN servisleri de mevcut olsa da Türkiye’deki bir çok kullanıcı ücretsiz VPN kullanmaktan yana.

En kullanışlı ücretsiz VPN servisleri arasında Zenmate ve Hotspot bulunuyor.