Dünyanın en popüler mesaj uygulamalarından biri olan Whatsapp, geçen salı günü yaptığı bir açıklamayla kullanıcılarının güvenliğini artıran tekniği uygulamaya başladığını açıkladı.

Uçtan uca şifreleme tekniği adı verilen bu yöntem daha önceden bazı uygulamalarda mevcuttu. Ama şimdi artık 1 milyardan fazla insanın kullandığı Whatsapp uygulamasında da kullanılacak. Bu yöntemin daha önceden neden Whatsapp’ta kullanılmadığı ise sorulması gereken sorular arasında.

Peki uçtan uca çalışacak bu teknik nasıl işliyor ?

Sponsorlu

Whatsapp, gönderdiğiniz bir mesajı önce sizin telefonunuzda şifreliyor daha sonrasında karşı tarafa yolluyor. Karşı tarafa ulaşan şifrelenmiş kod ise daha önce oluşturulan kod çözücü sayesinde mesajı gönderdiğiniz kişinin telefonunda çözülüyor. Ve ekrana gönderdiğiniz mesaj gösteriliyor.

 Bu teknik ne için faydalı olacak?

Uçtan uca şifreleme tekniği sayesinde sniffer gibi ağınızdaki verilere erişme teknikleri geçersiz oluyor. Yani ağınızdan mesajlarınızı okumaya çalışanlar artık şifrelenmiş kodları görecek. Böylelikle mesajlarınızı 3. şahıslarca okunamayacak. Bu yöntem sadece mesajlarda işe yaramayacak ayrıca gönderdiğiniz veya aldığınız resimlerde de aynı şekilde şifreleme yapılacak. Yine uygulama üzerinden yaptığınız sesli aramalarda bu şekilde şifrelenerek güvenli hale getirilecek.

Whatsapp bunu sizin isteğinize göre yapacak o yüzden gerekli ayarları telefonunuzun güvenlik sekmesinden yapabilirsiniz. Yalnız bu tekniğin daha önceden de kullanıldığını düşünüyoruz. Çünkü; bu yöntem yeni bulunmuş bir teknik değil.

Gizli belgelerin açıklandığı günlere denk gelmesi zamanlama açısından manidar.