Amerikan Wall Street Journal gazetesinin Türkiye muhabiri Ayla Albayrak’a 2 yıl 1 ay hapis cezası verildi.

Amerikan Wall Street Journal Türkiye muhabiri Ayla Albayrak, PKK propagandası yapmak suçlamasıyla yargılandığı davada 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Wall Street Journal Genel Yayın Yönetmeni Gerard Baker, verilen karara tepki gösterdi.

Albayrak 2015 yılında yayınlanan “Türkiye’nin Kürt çoğunluklu bölgesinde kent savaşı kızışıyor” başlıklı haberi nedeniyle yargılanıyordu.

New York’ta bulunan Albayrak, kararı temyize götüreceğini belirtirken, Wall Street Journal Genel Yayın Yönetmeni Gerard Baker, “Bu dengeli ve bağımsız bir gazeteciye yönelik tamamen yersiz ve yakışıksız bir cezalandırma” cümlelerini kurdu.

Türkiye’de PKK Propagandası ile Kapatılan Basın Kuruluşları ve Ceza Alan Gazeteciler

özgür gündem

Bianet’in verilerine göre, 2016’da Mahpus Gazeteci sayısı 31’den 131’e çıktı. Böylelikle son 5 yılın gözaltı rekoru kırıldı.

56 gazeteciye saldırı gerçekleştirildi; 118 gazeteci tehdit edildi. 179 medya kapatıldı. KHK’larla 10 bine yakın medya çalışanı işsiz bırakıldı.

31 gazeteci 2016 yılına hapis cezası alırken, 1 Ocak 2017 itibariyle bu sayı, Kürt medyası, Cumhuriyet gazetesi ve Gülen Cemaati’ne yakın medyaya yönelik operasyonlarla birlikte, 131’e çıktı. 2017’ye hapishanede giren 131 gazeteciden 18’i hükümlüyken 7’si halen yargılanıyor, 106’sıysa soruşturma geçiriyordu.

Gazetecilerin 81’i “Fethullahçı Terör Örgütü” (FETÖ) soruşturması kapsamında tutuklanırken 31’i de PKK örgütüyle ilişkilendirilen Kürt medyası çalışanlarıydı. Bu kişiler, TMK ile TCK kapsamında “örgüt”, “terör” veya “devlet büyüklerine hakaret” gerekçelerine dayanan işlemler kapsamında hapiste bulunuyor. Cumhuriyet gazetesinin 11 yazar, yayın görevlisi ve muhabiri de “FETÖ/PKK’ye yardım veya propagandası” suçlamasıyla tutuklandı.