Viking mezarında ‘Allah’ ve ‘Ali’ kelimeleri yazılı kumaşlar bulundu

Viking mezarında 'Allah' ve 'Ali' yazılı giysi ve kumaşlar bulundu.

İsveç’te 9. yüzyıldan kalma Viking mezarında ‘Allah’ ve ‘Ali’ yazılı giysi ve kumaşlar bulundu.

Bulunan tarihi keşifle ilgili konuşan Uppsala Üniversitesi Eski Çağ Tarihi ve Arkeoloji Bölümü araştırmacılarından Annika Larsson, Birka kentinde ortaya çıkarılan Viking mezarlarındaki incelemeler sırasında üstünde Allah ve Ali yazılı giysi ve kumaşlar bulduklarını aktararak, “İlgi çekici bir keşif oldu. Vikingler, İslam dininden ve ölümden sonra cennette sonsuz yaşam inanışından etkilenmiş olabilir” değerlendirmesini yaptı.

Sözcüklerin Arap harflerinin düz, köşeli ve geometrik olarak kullanıldığı Kufi yazı türüyle yazıldıklarını belirten Larsson, ”Vikingler, ölülerini elbise ve mücevherleriyle gömüyordu. Mezarlarda üstlerine gümüş şeritlerle Allah ve Ali ifadeleri işlenmiş bazı ipek giysiler ve kumaşlar bulduk. Keşif, heyecana neden oldu. Bu ifadelerin işlendiği giysiler, genellikle ölünün baş ucuna konulmuş. Bu ifadelere bazı yastıklarda da karşılaştık” şeklinde konuştu.

İslam alemi ile Vikingler arasındaki kültür alışverişine dikkati çeken Larsson, ”Rusya’nın Volga Nehri boyunca İskandinavya ile Orta Asya arasında bir kültür alışverişi vardı. Mezarlardan çıkan bu kumaşlar, ya ticaret yolu ile satın alınmış ya da yağma yoluyla ele geçirilmiştir. Burada ilginç olan, kültür değişiminin göze çarpmazı. Bazı kaynaklara göre, Müslüman Araplar, ticaret veya başka amaçlar için Batı’ya yolculuk ediyordu” dedi.

Sponsorlu

Ölüm Sonrası Yaşam

Vikinglerin ölüm sonrası yaşam düşüncesine sahip olduğunu gösteren birçok bulguya rastladıklarını belirten Larsson, ”Viking tanrısı Oden’in, Asya’dan göç edip İsveç’in Malardalen bölgesine yerleşen bir savaşçı olduğu söylenir. Vikingler ölümden sonra da hayatın devam ettiğini ve cennette sonsuz yaşamın olduğuna inanıyordu. Bu inanış, doğrudan İslam’dan etkilenmişti” cümlelerini kurdu.

Larsson, mezarlarda bulunan giysi ve kumaşların geçen haftadan itibaren Enköping Müzesi’nde sergilenmeye başladığını, serginin 3 Şubat 2018’e kadar açık kalacağını açıkladı.

Öte yandan iki yıl önce de Björkö Adası’nda yapılan bir kazıda, 9. yüzyıldan kalma Viking mezarında Allah yazılı bir yüzük keşf edilmişti.

Kaynak: AA