Kemal Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan hakkındaki belgelerini HDP meclis gündemine taşıdı. AK Partili milletvekilleri önergeyi reddetti.

HDP’nin verdiği önergenin reddedildiğini, CHP’li Cemal Okan Yüksel sosyal medya hesabından duyurdu.

HDP’nin Meclis’e sunduğu ‘vergi cennetlerine transfer edilen kazançların araştırılması’ önergesi AK Partili vekillerin oylarıyla reddedildi.

Sponsorlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu, kardeşi, eniştesi, dünürü ve eski özel kalem müdürünün bir vergi cennetindeki şirkete 2011 yılında gönderdiği 15 milyon doları tek tek sıraladıktan sonra swift mesajlarını ve dekontlarını göstermişti.

Erdoğan, Kılıçdaroğlu’na “Mevcut şirketlerini satmaları sebebiyle onlara para geldi. Oraya da para gitmedi. Bu yapılan işlemlerde hiçbir sorun yoktur” şeklinde yanıt vermişti.

Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun gösterdiği belgeleri reddederek, CHP lideri hakkında dava açacağını açıklamıştı.

HDP’nin Meclis’e sunduğu önergede, şunlar belirtilmişti:

“Ülkemizde, yurttaşların içerisinde bulunduğu olumsuz ekonomik tablo gittikçe ağırlaşırken siyasetçiler ve yakınlarının vergi ödemeleri ve kazançlarıyla ilgili konularda şaibeli duruma düşmeleri, Meclis tarafından ivedilikle araştırılmalıdır. Yakın geçmiş tecrübelerimiz ile sabittir ki, araştırılmayan her şaibeli olaydan sonra bir yenisi daha ülke gündemine gelmektedir. Bu durum da ülkedeki sosyal huzursuzluğu, siyasal gerilimi ve ekonomik gidişatı kötü etkilemektedir. Bu bağlamda, Türkiye’de bazı siyasetçiler ve yakınları hakkında ortaya çıkan vergi cennetlerine transfer edilen kazançlar ile Türkiye’de elde ettikleri kazançların başka ülkelerdeki şirketlere transfer edilmesi iddialarının araştırılması amacıyla bir Meclis Araştırması açılmasını talep ediyoruz.”

[Via Cemal Okan Yüksel]