Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararıyla Ortadoğu’yu karıştıran ve Gazze’de İsrail’le birlikte 60 sivilin ölümüne neden olan ABD Başkanı Donald Trump, Ramazan ayının başlaması nedeniyle Müslümanlara bir mesaj yolladı.

Trump, Ramazan ayı vesilesiyle yazılı bir açıklama yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump

Trump, “Bu akşamdan itibaren ABD’de ve dünyanın her yerinde Ramazan ayını idrak edecek tüm Müslümanlara selamlarımı ve en iyi dileklerimi sunuyorum.” ifadesini kullandı.

Paylaştığı mesajda, Müslümanların namaz ve oruç ile kendilerini manevi olarak beslediklerini ifade eden Trump, ihtiyaç sahiplerine yardım ederek toplumsal bağları da güçlendirdiklerini belirtti.

Ramazan ayının, Müslümanların Amerikan hayatının dini dokusuna kattığı zenginliği bir kez daha hatırlattığını belirten Trump, “Birçok insan Ramazan ayını kutlamak için bir araya gelirken, Melania ve ben bu ayın kutlu olmasını diliyoruz. Ramazan ayınız mübarek olsun.” cümlelerini kullandı.

20 Ocak 2017’de başkanlık koltuğuna oturan Trump, ABD içinde İslamofobinin artmasına zemin hazırlaması, uluslararası arenada da Kudüs kararı gibi adımları dolayısıyla eleştiri topluyor.