Ve Nvidia, ABD AI çip bordürleri hakkındaki raporun ardından satışlara liderlik ediyor

(Bloomberg) — Teknoloji hisseleri, Nvidia Corp.’un Washington’ın Çin’e yapay zekayı eğitmek için kullanılan güçlü çiplerin satışındaki boşlukları kapatabileceğini ve dünyanın en büyük yarı iletken pazarındaki satışları engelleyebileceğini bildirmesinin ardından düştü.

Bloomberg’den En Çok Okunan

Hisselerinin yaklaşık beşte birini Çin’den alan Nvidia, New York’ta mesai sonrası işlemlerde %3,2’ye kadar düştü. Rakip Advanced Micro Devices Inc. Yaklaşık %3 düştü. Her ikisi de, ChatGPT gibi üretken yapay zeka modellerinin geliştirilmesinde kritik öneme sahip olan çip pazarına liderlik ediyor. Çin’de tüccarlar yapay zeka ile ilgili hisse senetlerini boşalttı ve Inspur Electronic Information Industry Co. ve Unisplendour Corp. – her iki büyük donanım sağlayıcısını da – %10 düşürdü.

Nvidia, bu yıl Çin’e veya diğer ülkelere ihraç edilmeden önce iş sektöründen lisans alınmasını gerektiren limitlerin altına düşen düşük kapasiteli yongalar tasarladı. Wall Street Journal’ın isimsiz kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Washington şimdi yaptırımları bu düşük güçlü yarı iletkenleri de içerecek şekilde önümüzdeki ay en kısa sürede genişletmek için harekete geçiyor.

Böyle bir hareket, Biden yönetiminin Çin’in teknolojik yükselişini kontrol altına alma kararlılığının altını çiziyor ve iki ülke arasındaki gerilimi alevlendirebilir. ABD, jeopolitik dengeyi bozabilecek askeri ve bilimsel ilerlemelerde yapay zekayı kullanması da dahil olmak üzere Pekin’in teknolojik emellerinden giderek daha fazla endişe duyuyor.

Bu, Nvidia ve AMD’nin dünyanın 2 numaralı ekonomisiyle olan işine zarar verebilirken, iki yonga üreticisi, ABD’den Avrupa ve Çin’e yatırım çekerek yapay zeka gelişiminin ön saflarında yer alıyor. Microsoft Corporation’dan Baidu Inc.’e Ve dünyanın dört bir yanındaki şirketler ChatGPT geliştiricisi OpenAI’den yeni nesil yapay zeka hizmetlerini eğitmek için ürünlerini satın alıyor.

Ayrıca okuyun: Milyarderler ve bürokratlar, ABD ile yapay zeka yarışı için Çin’i bir araya getirdi

READ  Indore tapınağı kazası: Hindistan'da yer altı merdiven kuyusu düştükten sonra en az 35 kişi öldü

Journal’ın tartışmalara aşina olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre, ABD yetkilileri bulut hizmetlerinin kiralanmasını, modellerini eğitmek için bu tür platformları kullanan Çinli yapay zeka firmalarıyla sınırlandırıp kısıtlamamayı tartışıyorlar. Amazon.com Inc. ve Microsoft, dünyanın en büyük bulut hizmeti sağlayıcılarıdır. Nvidia, Journal raporu hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Bloomberg Intelligence analisti Robert Lea, “Çinli yapay zeka şirketleri, üçüncü taraf ülkelerden özel yapay zeka çipleri de alabilir. Bu nedenle, ABD’nin düzenlemeleri uygulamasının zor olacağını düşünüyorum” dedi. almanın uzun vadeli etkisi.”

Ayrıca okuyun: Nvidia, ChatGPT’nin buluşu oldu ve 1 trilyon dolarlık kulübe katıldı

Dünyanın en değerli yonga üreticisi, sözde veri merkezi hızlandırıcı yongaları pazarının %80’inden fazlasına sahip ve A100 ve daha yeni H100 bileşenlerini Çin’e ihraç etmek için onay gerektiren kurallar altında çalışıyor. A100’ün verilere erişmesi daha yavaş olan değiştirilmiş bir sürümünü satarak mali durumu üzerindeki etkiyi kısmen azaltmayı başardı.

AI hızlandırıcı, grafik işlemcisi veya GPU’dur. Bu tür görevler için genel amaçlı bir CPU’dan daha uygundur çünkü mimarisi büyük bloklar üzerinde paralel çalışma gerçekleştirebilir. Nvidia, yapay zeka görevlerini yerine getirmek için GPU’lar için bir dil bulan ilk kişi oldu ve AMD ve Intel Corp gibi rakiplerine karşı büyük bir avantaj sağladı.

AMD, geçen Ağustos ayında açıklanan ön kurallara tabidir. Nvidia’nın en küçük rakibi yasaktan büyük ölçüde etkilenmeden ortaya çıkarken, Nvidia kısıtlamaların kendisine çeyrekte 400 milyon dolara mal olduğunu söyledi.

Union Bancaire Privee’nin genel müdürü Vey-Sern Ling, raporun “bugünün duygularını incitmiş olabileceğini” söyledi.

(Asya piyasasının tepkisiyle ikinci sütundan güncellemeler)

Bloomberg Businessweek’ten en çok okunan

©2023 Bloomberg LP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir