Emekçilerin Özgürlük Kongresi Sözcüleri DEP Şırnak eski Milletvekili Mahmut Alınak ve Arkadaş Canpolat bu sabah Diyarbakır’dan Şırnak’a başlattığı yürüyüşe Diyarbakır Valiliği tarafından yasak geldi.

Valilik, yürüyüşü, “kamu güvenliğini” gerekçe göstererek durdurdu.

Diyarbakır Valiliği’nin kararına tepki gösteren Alınak, “Diyarbakır Çarıklı’dayız. Az önce onlarca polis yolumuzu keserek, Diyarbakır Valisinin verdiği yasaklama kararını gerekçe göstererek bizi yürütmeyeceklerini belirttiler. Böylece faşizm karanlık yüzünü göstermiş oldu. Şu an Çarıklı’da bekliyoruz. Polisler de bizi yürütmemek için bekliyorlar. Gelişmeleri duyurmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Mahmut Alınak, kendisine tebliğ edilen tutanağı, “Bu karar hukuksuzdur” diyerek imzaladı.

Via Haber Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

“Cehennem hayatı ve boynumuza geçirilmek istenen esaret zincirini reddediyoruz” cümlesini kuran Mahmut Alınak ve Arkadaş Canpolat bu sabah Diyarbakır’dan Şırnak yürüyüşünü başlatmıştı.

Alınak ve Canpolat, konuya ilişkin yürüyüşün başladığı İstasyon Meydanı’nda, 5 Haziran’daki mitingde bombalı saldırının yapıldığı noktada basın açıklaması yaptı.

Edinilen bilgilere göre, Alınak ve Canpolat, söz konusu protestoyu, ‘Vahşete karşı hak yürüyüşü’ sloganıyla gerçekleştiriyor.

Konuşmasında, Cumartesi Anneleri’nin eylemine yönelik saldırıya ve yasağa değinen Alınak, “Cumartesi Anneleri’ne karşı girişilen düşmanca saldırı bir kez daha gösterdi ki, AKP, bizi kurduğu ‘vahşet düzenine’ kölece çivilemek istiyor. Biz, bu cehennem hayatı ve boynumuza geçirilmek istenen esaret zincirini reddediyoruz. Devletin başındakilerle dolar milyarderi mutlu azınlığın dışında kalan tüm toplum, bugün bir onur ve esaret sorunu ile karşı karşıya kalmıştır. Ya onurumuza sahip çıkıp bu esarete hayır diyeceğiz, ya da paspasmışız gibi, bizi ayakaltına almalarına evet diyeceğiz. Biliyoruz ki ‘aynı gemideyiz!’ yalanıyla bizi uyutmaya çalışıyorlar. Oysa onlar tarihte İspanyol sömürgecilerin Amerikan yerlilerine yaptıkları gibi geminin kral dairesinde keyif çatarken, bizler geminin hapishane olarak kullanılan hizmetçiler bölümünde cehennem hayatı yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

İstasyon Meydanından başlattıkları yürüyüşü günlük 40 kilometre yol kat ederek, Cizre’de sonlandıracaklarını belirten Alınak, yaptıkları yürüyüşün nedenini şu sözlerle anlattı:

“Hayvanlara bile reva görülmeyecek dil yasağını; Kürtçe, Arapça, Çerkesçe, Lazca ve diğer mazlum dillere vurulan prangalara, siyasetçilerin düşüncelerinden dolayı cezaevlerinde çürütülmelerini, cezaevlerinde sürüp giden barbarlıkları, memur ve işçilerin KHK’lerle işlerinden atılarak işsizliğe mahkum edilmelerini, milyonlarca gencin bitmez çilesi olan işsizliği, halkın insanca yaşama hakkını elinden alan zincirleme zamlar ve hayat pahalılığını, milyonlarca emekçinin bir kasırga gibi vuran zamlar ve hayat pahalılığı karşısında eriyen asgari ücretle yaşamaya mahkum edilmelerini, mevsimlik işçilerin acınası ücretlerle kölece çalıştırılmalarını, milyonlarca esnafın tekelci sermaye karşısında iflasa sürüklenip işsizler ordusuna katılmalarını, halka ait olan yer altı ve yerüstü zenginliklerin yerli ve yabancı sermayeye peşkeş çekilmesini ve bu zorba düzeni korumak için halkın parasının savaş uçaklarına, füzelere, silaha, tank ve topa harcanmasını protesto etmek için ‘vahşete karşı hak yürüyüşünü’ başlatıyoruz.”

[Via Oda TV, MA]